Pomóż zbudować cyfrowy pomnik ofiarom nazistowskich prześladowań

Arolsen Archives budują największe na świecie archiwum online z informacjami dotyczącymi ofiar nazistowskich prześladowań. Dzięki nowemu internetowemu narzędziu ocaleni i krewni z Polski mają obecnie dostęp do wielu pomocnych informacji w języku ojczystym.

Zbiór zawiera około 30 milionów dokumentów dotyczących różnych grup ofiar reżimu hitlerowskiego – w tym polskich robotników przymusowych i więźniów obozów koncentracyjnych. Wiele rodzin do dziś nie wie, co się stało z ich krewnymi po deportacji.

Ponieważ akta administracyjne z obozów koncentracyjnych nie zawsze są zrozumiałe, Arolsen Archives przygotowały specjalny e-Przewodnik: cyfrowe narzędzie, zawierające jasne i zwięzłe informacje na temat najczęściej występujących dokumentów. Do tej pory e-Przewodnik był dostępny tylko w języku niemieckim i angielskim. Dzięki nowej wersji, zrealizowanej w języku polskim i rosyjskim, jeszcze więcej osób może obecnie korzystać z internetowego archiwum w celu poszukiwania śladów ofiar i osób, które przeżyły terror
nazistowski.

Wszystkie dokumenty, które już zostały zdigitalizowane, są dostępne w archiwum online.

Możliwe jest również wysłanie zapytania poszukiwawczego do Arolsen Archives. W 2020 r. wpłynęło łącznie 1730 takich zapytań z Polski. Liczby te pozostają wysokie, mimo że obecnie rzadko zdarza się, by sami ocaleni kontaktowali się z Arolsen Archives.

Większość zapytań pochodzi od dzieci i wnuków ofiar.

Dzięki informacjom odnalezionym przez Arolsen Archives również dziś udaje się połączyć rodziny rozdzielone przez Holocaust, prześladowania mniejszości i pracę przymusową.

Odwiedź archiwum online https://collections.arolsen-archives.org/en/search/

Zobacz polską wersję e-Przewodnika https://eguide.arolsen-archives.org/pl/

Więcej informacji o Arolsen Archives znajdziesz tutaj https://arolsen-archives.org/pl/

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!