Skrajnie prawicowy polityk stanie na czele Jad Waszem?

Efraim (Efi) Eitam, fot. Wikimedia Commons

Izrael zamierza nominować skrajnie prawicowego byłego generała na stanowisko dyrektora Instytutu Jad Waszem, najważniejszej placówki zajmującej się badaniami nad Holokaustem.

Efraim (Efi) Eitam to polityk o poglądach religijno-nacjonalistycznych. Poza karierą wojskową, ma za sobą karierę w izraelskim rządzie. Był ministrem infrastruktury, budownictwa oraz parlamentarzystą i liderem Narodowej Partii Religijnej. Wyrażał się nieprzychylnie o Palestyńczykach i Arabach. Popierał osadnictwo żydowskie na Zachodnim Brzegu.

O tej nominacji poinformowała izraelska prasa oraz agencja AP. Rzecznik ministra szkolnictwa wyższego Zeeva Elkina, nie skomentował doniesień medialnych. Eitam potwierdził, że propozycję otrzymał od Benjamina Netanjahu dwa miesiące temu i gdyby teraz padła oficjalnie, byłby zainteresowany przyjęciem tego stanowiska.

Ocaleni z Holokaustu wyrażają zaniepokojenie nominacją Eitama, która ich zdaniem może zaszkodzić instytucji.

Dotychczasowym dyrektorem był Awner Szalew, który po 27 latach kierowania instytucją ogłosił na początku tego roku, że przechodzi na emeryturę.

Netanjahu był krytykowany przez izraelskich historyków za współpracę z prawicowymi reżimami w Europie, które wprawdzie udzielały poparcia Izraelowi, ale jednocześnie zniekształcały historię, wybielając przeszłość swoich krajów.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!