Marsz pamięci rzeszowskich Żydów

Mieszkańcy Rzeszowa upamiętnią ofiary Zagłady. Zapowiedź uroczystości oprotestował IPN.

Marsz Pamięci w Rzeszowie odbędzie się po raz siedemnasty. Rozpocznie się w niedzielę, 7 lipca o godz. 14 na dworcu kolejowym Rzeszów-Staroniwa. Uczestnicy przejdą do pomnika na placu Ofiar Getta obok Starej Synagogi.

Getto w Rzeszowie zostało utworzone jesienią 1940 r. Początkowo Niemcy stłoczyli w nim nie mniej niż 16 tys. osób. Wiosną 1942 r., po deportacjach ludności żydowskiej z okolicznych miejscowości, liczba uwięzionych w getcie wzrosła do około 23 tys. osób. 7 lipca Niemcy przystąpili do ich ostatecznej eksterminacji. Kilka tysięcy osób rozstrzelano pod Głogowem Małopolskim i w różnych punktach miasta, większość wywieziono i zamordowano w obozie w Bełżcu.

Oficjalna nazwa uroczystości – XVII Marsz Upamiętniający Haniebną Likwidację Getta Żydowskiego w Rzeszowie – nie spodobała się pracownikom miejscowego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. W czwartek na swoim facebookowym profilu IPN zamieścił oświadczenie: „Informacje zawarte na afiszach przyjęliśmy z dużym zdziwieniem i zaniepokojeniem, ponieważ w tytule tego wydarzenia nie są jasno określeni sprawcy likwidacji getta w Rzeszowie. Nie wiadomo, kto i kiedy utworzył to getto, a następnie je zlikwidował skazując jego mieszkańców na Zagładę. U osoby nie znającej historii mogą pojawić się wątpliwości o upamiętnienie jakiej i czyjej haniebnej zbrodni chodzi. (…) Wśród mieszkańców miasta może to budzić zaniepokojenie i obawy przed prowokacją. Dziwi nas fakt, że Prezydent Miasta Rzeszowa obejmuje patronat honorowy nad wydarzeniem, którego tytuł jest niejasny i spekulatywny”.

W ostatnim czasie na słupach ogłoszeniowych w Rzeszowie zostały rozlepione plakaty zapraszające na „XVII Marsz…

Opublikowany przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie Czwartek, 4 lipca 2019

X