UNESCO w Krakowie o zabytkach “Państwa Palestyńskiego”. AJC wzywa do odrzucenia wniosku

AJC wzywa Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO, który będzie obradował od niedzieli w Krakowie, do odrzucenia wniosku o rejestrację Starego Miasta w Hebronie i Groty Patriarchów jako zabytków “Państwa Palestyńskiego”. Obrady Komitetu otworzy prezydent Andrzej Duda.

– Pisanie historii na nowo i zaprzeczanie żydowskim związkom ze starożytnymi miejscami świętymi nie jest drogą do rozwijania perspektywy pokojowej i do współistnienia – podkreśla David Harris, przewodniczący AJC (American Jewish Committee). – Grota Patriarchów, będąca miejscem pochówku Abrahama, to obszar, któremu Izrael stara się zapewnić bezpieczeństwo i dostęp nie tylko dla Żydów, ale i dla muzułmanów.

– Niepokoi mnie to, że palestyńscy przywódcy i ich sojusznicy starają się upolitycznić UNESCO – mówi Harris.

41. sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa odbędzie się w dniach 2-12 lipca w Krakowie. Podczas trwających 10 dni obrad, przedstawiciele 21 państw członkowskich Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO będą podejmować decyzje dotyczące dóbr kultury i przyrody na całym świecie. W roli obserwatorów obecne będą również delegacje rządowe z blisko 170 Państw-Stron Konwencji oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych afiliowanych przy UNESCO. Przewodniczącym 41. sesji jest Prof. Jacek Purchla, przewodniczący Polskiego Komitetu ds. UNESCO, dyrektor Międzynarodowego Centrum Kultury.

Polski wniosek, który będzie dyskutowany podczas 41. sesji, dotyczy podziemi tarnogórskich (Kopalni rud ołowiu, srebra i cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach). Jeżeli na sesji w Krakowie zapadnie decyzja o wpisie, będzie to 15. miejsce w Polsce na Liście światowego dziedzictwa.

Program 41. sesji obejmuje obrady plenarne Komitetu oraz wydarzenia równoległe: Forum Młodych Profesjonalistów oraz – organizowane po raz pierwszy z inicjatywy Polski i UNESCO – Forum Zarządców Miejsc Światowego Dziedzictwa oraz Forum Społeczeństwa Obywatelskiego. Opracowując program wydarzeń równoległych, organizatorzy kierowali się ideą wspólnej odpowiedzialności za ochronę dóbr kultury i przyrody, która wywodzi się bezpośrednio z treści Konwencji.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!