Sekretny ślub żydowski na Wzgórzu Świątynnym

Para aktywistów zorganizowała sekretną ceremonię ślubną w czwartek na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie. To protest przeciwko izraelskiemu zakazowi odprawiania modlitw i ceremonii religijnych w tym miejscu. Policja będzie przesłuchiwać pana młodego.

Para działa w żydowskiej organizacji Studenci dla Wzgórza Świątynnego. Jej celem jest zwiększenie dostępu dla Żydów do tego miejsca. Izrael ogranicza taką możliwość, by nie zaogniać sytuacji z muzułmanami. Na Wzgórzu znajduje się Kopuła na Skale. W starożytności to tam stała Świątynia Jerozolimska.

Tom Nisani i Sarah Lurcat przyszli w czwartek na Wzgórze Świątynne ubrani dla niepoznaki w codzienne stroje. Ceremonia została utrwalona na filmie. Tom najpierw wyjaśnił istotę miejsca, w którym się znajdowali, następnie założył pierścionek na palec swojej narzeczonej w obecności dwóch świadków, recytując błogosławieństwo.

Para zapowiedziała, że tradycyjna uroczystość ślubna odbędzie się za trzy miesiące.

Nisani będzie teraz przesłuchiwany przez policję pod zarzutem złamania regulacji dotyczących Wzgórza Świątynnego. Może też zostać umieszczony na liście działaczy i parlamentarzystów, którzy mają zakaz wstępu na ten teren.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!