MSZ przeciwko wizycie Spencera w Polsce

Po tym jak AJC sprzeciwiło się wizycie amerykańskiego nacjonalisty Richarda B. Spencera w Polsce z okazji Dnia Niepodległości, polskie MSZ poparło te stanowisko, krytykując przyjazd “ludzi głoszących poglądy bazujące na ideach rasistowskich, antysemickich i ksenofobicznych”. Poniżej publikujemy pełne stanowisko w tej sprawie.

“W związku z informacjami na temat planowanego udziału Pana Richarda B. Spencera w seminarium organizowanym przez Kongres Narodowo-Społeczny przy okazji tegorocznych obchodów Święta Niepodległości, Ministerstwo Spraw Zagranicznych wyraża zdecydowany sprzeciw wobec wizyty w Polsce ludzi głoszących poglądy bazujące na ideach rasistowskich, antysemickich i ksenofobicznych.

Jako kraj będący jedną z największych ofiar nazizmu, podzielamy stanowisko, iż koncepcje propagowane przez Pana Spencera i jego zwolenników mogą być zagrożeniem dla wszystkich, którym bliskie są wartości praw człowieka i demokracji oraz stoją w sprzeczności z porządkiem prawnym RP. W naszej opinii kontrowersyjna działalność Pana Spencera oraz głoszenie haseł nawiązujących do nazizmu nie licuje z charakterem i powagą oficjalnych uroczystości upamiętniających odzyskanie przez Polskę niepodległości”.

Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych