Izraelczyk wygrał złoto na turnieju w Emiratach, ale nie pozwolono zagrać hymnu i wywiesić flagi

Tal Flicker, fot. YouTube

Izraelski judoka Tal Flicker zdobył złoto, a jego koleżanka z drużyny Gili Cohen brąz na międzynarodowym turnieju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Władze kraju nie zgodziły się, by podczas zawodów odtworzono hymn Izraela lub wywieszono flagę tego kraju. Sportowcy występowali więc jako przedstawiciele… Międzynarodowej Federacji Judo i to jej hymn był odgrywany w czasie honorowania zawodników.

Zawody odbyły się w czwartek w Abu Zabi. Żaden z izraelskich sportowców nie miał prawa nosić jakichkolwiek oznaczeń związanych z Izraelem. Na ich strojach – jako jedynych – zabrakło więc miniaturowych flag państwowych.

Flicker, po otrzymaniu medalu, usłyszał hymn Federacji, ale sam zaczął w tym czasie śpiewać Hatikwę – hymn Izraela. “Nawet bez flagi wszyscy wiedzą skąd jesteśmy i jaki kraj reprezentujemy” – napisał Flicker na Facebooku już w poniedziałek. “Jestem dumny z bycia Izraelczykiem”.

Zakaz pokazywania izraelskich symboli obowiązywał w Zjednoczonych Emiratach Arabskich mimo prośby Międzynarodowej Federacji Judo o równe traktowanie wszystkich zawodników.