Izrael. Sąd zabrania członkowi skrajnej prawicy startu w wyborach

Kneset, fot. CC BY 2.0

Izraelski Sąd Najwyższy zdecydował w niedzielę, że Michael Ben Ari, lider skrajnie prawicowej partii Ocma Jehudit, nie może startować w najbliższych wyborach parlamentarnych. Powodem są jego antyarabskie wypowiedzi, które uznano za przejaw rasizmu.

W ubiegłym tygodniu Centralna Komisja Wyborcza zatwierdziła kandydaturę Ben Ari, jednocześnie nie zgadzając się na kandydowanie partii arabskiej i skrajnie lewicowego kandydata żydowskiego. Wszystkie te decyzje zostały zmienione przez Sąd Najwyższy w niedzielę. Po raz pierwszy w historii zakazano kandydowania konkretnej osobie, a nie ugrupowaniu.

Ben Ari, komentując wyrok, powiedział, że “sądowa junta chce przejąć kontrolę nad naszym życiem”.

O miejsce w Knesecie natomiast może się ubiegać lewicowy kandydat żydowski, Ofer Kassif, który został wcześniej zdyskwalifikowany przez Centralną Komisję Wyborczą, ponieważ w przeszłości nazwał minister sprawiedliwości Ajjelet Szaked “neonazistowską szumowiną”.

W wyborach może też wystartować arabska partia Balad Ra-am, również odrzucona wcześniej przez Komisję.

Zgodnie z izraelskim prawem z kandydowania do Knesetu wyklucza “podżeganie do rasizmu”. Ben Ari wielokrotnie wypowiadał się negatywnie na temat Arabów, również tych mieszkających w Izraelu, określając ich “wrogami” i “pełnoprawnymi partnerami swoich braci w Gazie”.

Partia Ocma Jehudit często nawiązuje do działalności rabina Meira Kahane, który popierał siłowe wypędzenie Arabów z Izraela i Zachodniego Brzegu oraz chciał wprowadzić prawo zakazujące międzyetnicznych stosunków seksualnych. Jego partia została uznana przez władze Izraela za nielegalną.

Ocma Jehudit weszła do koalicji z Likudem premiera Netanjahu, co miało wzmocnić prawicowy blok przed wyborami do Knesetu. Ten ruch wywołał krytykę pod adresem Netanjahu ze strony części izraelskich parlamentarzystów i organizacji żydowskich na świecie.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!