Nowe barwy synagogi w Tykocinie

Odremontowana synagoga w Tykocinie, fot. Muzeum Podlaskie w Białymstoku

Zakończył się kolejny etap prac w synagodze w Tykocinie. Jej elewacja jest teraz łososiowa i zielona.

Muzeum w dawnej synagodze i sąsiadującym z nią domu studiów religijnych w Tykocinie działa od 1976 r., stanowi oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Co roku przyciąga do miejscowości ponad 80 tys. turystów.

Od dłuższego czasu dyrekcja muzeum zamierzała przeprowadzić prace konserwatorskie w synagodze. Na przeszkodzie stał jednak status własnościowy budynku, który udało się uregulować dopiero w 2013 r. Wtedy prace ruszyły pełną parą.

W latach 2015-2016 we wnętrzu pojawiło się umeblowanie odtworzone na podstawie archiwalnej ikonografii. Przeprowadzono również renowację bimy, a na Aron ha-Kodesz zawisł nowy parochet i lambrekin.

Wiosną 2017 r. rozpoczęto kolejny etap prac. Dużym wyzwaniem było zabezpieczenie budynku przez wilgocią. Skuto zawilgocone tynki, zaizolowano fundamenty i wybudowano kanalizację. Wymieniono pokrycia dachowe, stolarkę okienną i drzwiową w synagodze i domu talmudycznym.

Elewacje obu obiektów otynkowano. Korpus dawnej synagogi pomalowano na kolor łososiowy, przybudówki mieszczące babińce – na zielono. To historyczne barwy z XVII w., ustalone na podstawie analizy próbek tynku. Dom talmudyczny zyskał elewację w kolorze piaskowym, z białymi lizenami. Wokół synagogi ułożono nowy bruk, przebudowano chodniki i murki oporowe.

Muzealnicy pomyśleli także o unowocześnieniu ekspozycji, która do tej pory opierała się na gablotach i planszach. Teraz turyści mogą korzystać z audioprzewodników i multimedialnych kiosków. Wprowadzono również udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami.

Co ważne, przez cały czas muzeum było udostępnione do zwiedzania. W minioną sobotę odbyło się symboliczne otwarcie odremontowanych budynków.

Prace w latach 2017-2018 pochłonęły 2,77 mln zł, z czego 1,35 mln Muzeum Podlaskie pozyskało ze środków Unii Europejskiej.

W planach jest odtworzenie drewnianych kramnic, które przed wojną znajdowały się przed synagogą. Posłużą jako miejsce organizacji spotkań, warsztatów edukacyjnych i konferencji.

X

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!