Złapano sprawcę ataku na synagogę w Gdańsku

Dziś o godz. 12 policja zatrzymała 27-letniego mężczyznę podejrzewanego o wybicie szyby w synagodze w Gdańsku. Do zdarzenia doszło w środę podczas modlitwy kończącej święto Jom Kipur.

27-letni mężczyzna mieszka w gminie Trąbki Wielkie. Został zatrzymany w swoim domu. Był zaskoczony i nie stawiał oporu.

Wczoraj prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz, zaprosił mieszkańców na spotkanie przy synagodze. “W Gdańsku nie ma i nigdy nie będzie zgody na przemoc! Dlatego zapraszam Państwa przed Nową Synagogę we Wrzeszczu. Chcę głośno i wyraźnie potępić wczorajszy akt przemocy” – napisał Adamowicz na FB.

Po publikacji nagrań z monitoringu policjanci otrzymali zgłoszenia od mieszkańców, dzięki czemu mogli szybko zatrzymać podejrzanego.

– Niemal natychmiast po publikacji wizerunku do policjantów zaczęły napływać różne zgłoszenia. Kilka z nich potwierdziło informacje zdobyte już przez policjantów z Wrzeszcza. Dzisiaj około godz. 12, na terenie gminy Trąbki Wielkie, policjanci z komendy miejskiej zatrzymali 27-letniego mężczyznę podejrzewanego o to przestępstwo. Mężczyzna nie spodziewał się zatrzymania, był zaskoczony widokiem policjantów, ale nie stawiał oporu podczas zatrzymania – informuje asp. Karina Kamińska, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.

Jeszcze dziś podejrzany ma usłyszeć zarzuty prokuratorskie.