„Wir sind Juden aus Breslau / Jesteśmy Żydami z Wrocławia” – pokaz filmu i spotkanie z reżyserami

Muzeum Górnośląskie Bytom. "Wir sind Juden aus Breslau / Jesteśmy Żydami z Wrocławia, 23.09.2018

Zapraszamy na jedyny w województwie śląskim pokaz filmu dokumentalnego „Wir sind Juden aus Breslau / Jesteśmy Żydami z Wrocławia. Ocalała młodzież i jej losy po roku 1933”. Premiera światowa tego wyjątkowego filmu odbyła się 6 listopada 2016 roku w Kinie Nowe Horyzonty we Wrocławiu (Europejskiej Stolicy Kultury), a premiera niemiecka – 13 listopada 2016 roku w Berlinie.

Byli młodzi, patrzyli w przyszłość pełni oczekiwań, w Breslau, który zamieszkiwała wówczas trzecia co do wielkości gmina żydowska Niemiec, czuli się u siebie. Potem do władzy doszedł Hitler. Od tego momentu tych żydowskich nastolatków związał wspólny los prześladowań przez nazistowskie Niemcy. Niektórzy zmuszeni byli do ucieczki lub emigracji, inni przeżyli nawet obóz koncentracyjny Auschwitz. Pozbawieni domów, zdołali uciec, rozpierzchnąwszy się na wszystkie strony świata. Budowali swoje nowe życie w różnych krajach. Niemało z nich przyczyniło się w sposób znaczący do założenia i budowy Państwa Izrael.

W centrum filmu są właśnie losy 14 ocalałych świadków historii. Oni nie tylko żywo pamiętają tamtejsze środowiska żydowskie w Breslau. Ich późniejsze doświadczenia pokazują imponujący, wielowymiarowy portret tego pokolenia. Niektórzy z nich nawet biorą na swoje barki daleką podróż do miasta urodzenia i udają się do dzisiejszego Wrocławia, gdzie spotykają polsko-niemiecką grupę młodzieży. Szczególnie w czasach rosnącego antysemityzmu film buduje most emocjonalny pomiędzy przeszłością a przyszłością tworzoną, z dużą odpowiedzialnością, przez nas wszystkich.

W filmie uwzględnione zostały nowe miejsca zamieszkania bohaterów w Stanach Zjednoczonych, w Izraelu, w Wielkiej Brytanii, we Francji, a nawet w Niemczech. W ten sposób film daje możliwość do wrażliwego pojęcia zasięgu „bycia-rzuconym-w-świat”.

Ważną rolą w filmie odgrywa także odbudowa gminy żydowskiej we Wrocławiu, która od dawna już nie jest niemiecką. Przedstawienie tego wątku pokazuje w sposób bolesny rozmiar katastrofy. Kontrast do przeszłego, nieodwracalnie utraconego, powiększy się w sposób bolesny i z drugiej jednak strony zarysowuje subtelną szansę nowego początku.

Bohaterowie: Esther Adler, Gerda Bikales, Renate Lasker-Harpprecht, Anita Lasker-Wallfisch, Abraham Ascher, Eli Heyman, Walter Laqueur, Günter Lewy, Wolfgang Nossen, Max Rosenberg, Pinchas Rosenberg, Mordechai Rotenberg, Fritz Stern, David Toren
oraz polsko-niemiecka grupa młodzieży w Berlinie i we Wrocławiu. Scenariusz i reżyseria: Karin Kaper i Dirk Szuszies

data: 23 września 2018 (niedziela), godz. 16.00
miejsce: Centrum Edukacji, pl. J. III Sobieskiego 2, Bytom
prowadzą: Leszek Jodliński i dr Joanna Lusek
goście: Karin Kaper i Dirk Szuszies
wstęp wolny

Więcej: http://muzeum.bytom.pl/?event=wir-sind-juden-aus-breslau-jestesmy-zydami-z-wroclawia-pokaz-filmu-i-spotkanie-z-rezyserami-karin-kaper-i-dirkiem-szusziesem-towarzyszacy-wystawie-100-x-100-nasze-stul&event_date=2018-09-23

więcej o filmie „Wir sind Juden aus Breslau / Jesteśmy Żydami z Wrocławia”: http://judenausbreslaufilm.de/home-pl

zwiastun filmu „Wir sind Juden aus Breslau / Jesteśmy Żydami z Wrocławia”: https://vimeo.com/185049382

Muzeum Górnośląskie