Gal Gadot zagra Irenę Sendlerową

http://galgadot.com/

Izraelska aktorka, która sławę na całym świecie zyskała dzięki roli Wonder Woman, ma w swoim nowym filmie wcielić się w postać Ireny Sendlerowej. Gadot i jej mąż Jaron Varsano wraz z Marciem Plattem będą również producentami filmu.

Scenariusz do filmu napisze Justine Juel Gillmer. Obraz powstanie w studiu Warner Bros.

Irena Sendler była działaczką społeczną związaną z Polską Partią Socjalistyczną. W czasie II wojny światowej działała w Żegocie, zajmując się pomocą żydowskim dzieciom. W październiku 1943 r. została aresztowana przez Gestapo. Po wojnie należała do PZPR, gdzie działała w komisji socjalnej. – Nie była bohaterką narodową, bo Sprawiedliwi nimi nie bywali. Teraz jest takie zapotrzebowanie. Dobrze, by bohater pomagał Żydom, był katolikiem i został tak samo potraktowany w katowni gestapo i kazamatach SB. A Sendlerowa nie jest z kruszcu narodowo-katolickiego. Według nowej władzy, Sendlerową należałoby zdekomunizować – mówiła o niej Anna Bikont, autorka książki “Sendlerowa. W ukryciu”.

Przez wiele lat działania Sendlerowej na rzecz ratowania Żydów nie były szeroko znane. Zmieniło się to dzięki zainteresowaniu jej historią ze strony uczniów jednej z amerykańskich szkół średnich. Na podstawie jej życiorysu powstawały książki, sztuki teatralne, komiksy i filmy.