Akademia Filmowa wyklucza ze swego grona Harveya Weinsteina

Akademia Filmowa, która co roku przyznaje Oscary, zdecydowała o wykluczeniu ze swego grona znanego producenta Harveya Weinsteina po licznych zarzutach o napaść seksualną na młode aktorki.

Zarząd Akademii przegłosował wykluczenie Weinsteina wymaganą większości 2/3 głosów.

Filmy producenta zdobyły do tej pory 300 nominacji do Oscarów oraz 81 statuetek. Niektóre media podają, że laureaci Oscarów częściej dziękowali Weinsteinowi niż Bogu.

W ciągu ostatnich dni ponad dwadzieścia kobiet, w tym Angelina Jolie, Gwyneth Paltrow i Rose McGowan oskarżyło Weinsteina o niewłaściwe zachowania z podtekstem seksualnym. Niektóre kobiety oskarżają go o gwałt. Dochodzenie w tej sprawie prowadzi policja w USA i Wielkiej Brytanii. 65-letni producent przeprosił za “niektóre aspekty swojego zachowania” i zapewnił, że wszelkie kontakty seksualne odbywały się za zgodą obu stron.

Od Weinsteina odwrócili się dotychczasowi współpracownicy, a inwestorzy naciskają na sprzedaż firmy producenckiej. Georgina Chapman, żona Weinsteina, ogłosiła, że odchodzi od męża.

Artykuł o nadużyciach Weinsteina wobec kobiet opublikował kilka dni temu New Yorker. Jego autorem jest Ronan Farrow, syn Mii Farrow i Woody’ego Allena.