Odzyskano XIX-wieczne rysunki przedstawiające synagogę w Łodzi

rysunek przedstawiający synagogę w ŁodziJeden z odzyskanych rysunków, fot. MKiDN

Dziewiętnastowieczne rysunki zostały skradzione z Archiwum Państwowego w Łodzi w 1998 r. Teraz wróciły do Polski dzięki współpracy MKiDN z amerykańską agencją śledczą DHS/ICE Homeland Security Investigations.

Na rysunkach Adolf Zeligson pokazał synagogę przy ul. Wolborskiej w Łodzi. Jej budowa rozpoczęła się w 1859 r., a zakończyła dopiero w 1871 r.

Portali Wirtualny Sztetl tak opisuje licytację ławek bóżnicznych:

“Ławka nr 1 – jako bezpłatna – przypadła rabinowi, o ławkę nr 2 rozwinęła się ostra walka, w której zwyciężył S. Lande („kosztowała” go 223 ruble srebrem). O następną ławkę toczyła się jeszcze bardziej zażarta walka, w rezultacie której za 225 rubli srebrem otrzymał ją Bernard Ginsberg. Ławkę czwartą kupił za 217 rubli srebrem J. Zand, piątą zwyciężając Izraela Poznańskiego (znajdującego się wówczas dopiero na progu kariery), nabył za 215 rubli srebrem L. Zajdler. Szóstą za 203 ruble srebrem kupił M. Lipszyc, siódmą za 220 rubli srebrem – Jakub Frenkel, ósmą za taką samą kwotę – Salomon Sajdeman (Seideman)”.

Zeligson był architektem, który pod koniec XIX w. przygotował plan renowacji synagogi. Budynek był jednym z najważniejszych miejsc dla społeczności żydowskiej. I jednym z najokazalszych w mieście. Na początku wojny została podpalona, a następnie rozebrana przez Niemców.

Odzyskane właśnie rysunki – jak podaje MKiDN – udało się zidentyfikować w 2016 roku w ofercie jednego z nowojorskich domów aukcyjnych. Po długich staraniach dyplomatycznych, prace te zostały teraz przekazane pracownikom ministerstwa kultury w konsulatu RP w Nowym Jorku.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!