Płyta z utworami synagogalnymi Arno Nadela

okładka płyty

Uniwersytet w Poczdamie wydał płytę “Arno Nadel – Schire Simroh”. Po raz pierwszy w historii nagrane zostały utwory synagogalne Arno Nadela, kompozytora urodzonego w Wilnie, wykształconego w Królewcu, działającego w Berlinie i zamordowanego w Auschwitz.

okładka płyty

Partię organów na płycie wykonuje Jakub Stefek, partię solową – kantor Isidoro Abramowicz, główny kantor Synagogi Pestalozzistrasse w Berlinie. Towarzyszy im zespół wokalny tej synagogi.

Nagrania można wysłuchać w serwisie Spotify:

Christine Schmidt z “Jüdische Allgemeine” tak pisze o płycie:

Arno Nadel był organistą, kompozytorem, pianistą, kierownikiem chórów, dziennikarzem muzycznym, poetą, filozofem, dramatopisarzem, nauczycielem, tłumaczem, malarzem i grafikiem, etnologiem, muzykologiem, literaturoznawcą. Jego dorobek był tak ogromny i tak wysokiej próby, że może pozostawać zagadką jak jedna osoba w ciągu swojego życia była w stanie stworzyć tak wiele różnorodnych dzieł o tak wielkiej wartości duchowej.

Płyta zawiera pięć kompozycji na kantora chór i organy przeznaczonych do wykonywania w ramach wieczornego nabożeństwa szabatowego w synagodze. Szczególnie modlitwa “Veshamru” w wersji solowej daje obraz języka muzycznego Nadela, w którym łączy on wschodnią swobodę ekspresji wokalnej z zachodnim instrumentarium – tradycyjne żydowskie struktury melodyczne z europejską polifonią i harmonią.

Swoistymi ramami dla dzieł wokalno-instrumentalnych są trzy preludia organowe. Pierwsze z nich oparte jest na motywach muzycznych modlitw na Sądne Dni. Drugie napisane zostało z myślą o święcie Tsza b’Aw, upamiętniającym zburzenie Świątyni jerozolimskiej. Trzecie natomiast nawiązuje do modlitwy “Neilah”, która obecnie odmawiana jest w święto Jom Kipur, natomiast w czasach starożytnych rozbrzmiewała na koniec każdego dnia, tuż przed zamknięciem bram Jerozolimy.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!