Lauder: Społeczność żydowska powinna przemyśleć swoje relacje z polskim rządem

Ronald Lauder, fot. Michael Thaidigsmann - Praca własna, CC BY-SA 4.0

Przewodniczący Światowego Kongresu Żydów, Ronald Lauder, wezwał społeczność żydowską na całym świecie do ponownego przemyślenia swoich relacji z polskim rządem. To efekt przyjęcia przez Sejm projektu zmian w Kodeksie postępowania administracyjnego, które ograniczą możliwości potomkom ocalonych z Holokaustu odzyskania mienia pozostawionego w Polsce.

“To prawo jest policzkiem wymierzonym w resztki polskich Żydów i ocalałych z nazistowskiej brutalności na całym świecie. Większość polskich Żydów została zamordowana w gettach, obozach zagłady i obozach koncentracyjnych na terenach okupowanych przez Niemców” – oświadczył Lauder.

“Jestem niezachwianym orędownikiem Polski w Waszyngtonie i gdzie indziej, odkąd kraj ten odrzucił system komunistyczny na rzecz demokracji. Inspirowała mnie walka Polski o wolność i jej odrodzenie, nawet jeśli nie zgadzałem się z niektórymi politykami z Warszawy. Ale te rażące działanie polskiego parlamentu sprawia, że ​​kwestionuję moje zaangażowanie i przyszłość stosunków polsko-amerykańskich” – dodaje Lauder.

„Skoro perswazja moralna najwyraźniej nie okazała się skuteczna, być może nadszedł czas, aby potraktować Polskę z takim samym szacunkiem, jakim traktuje polskich Żydów i ich potomków szukających sprawiedliwości”.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!