Prezydent Izraela apeluje o pozostawienie badań historycznych historykom

Podczas dzisiejszej konferencji prezydentów Polski i Izraela w Oświęcimiu obaj mówili o historii, prawdzie i odpowiedzialności. Andrzej Duda przypomniał, że w czasie ubiegłotygodniowej uroczystości w Instytucie Jad Waszem pominięto polski udział w walce o wolność. Reuwen Riwlin mówił natomiast zarówno o polskich Sprawiedliwych, jak i tych, którzy działali na szkodę Żydów.

– 27 stycznia 1945 r. garstka – kilka tysięcy ocalonych – wreszcie została przez żołnierzy Armii Czerwonej oswobodzona – mówił Andrzej Duda. – Skończył się najstraszliwszy w życiu tych ludzi czas. Izrael jest państwem narodu żydowskiego, który to naród został tak straszliwie zdruzgotany Holokaustem. Obecność prezydenta Riwlina stanowi widomy znak pamięci, sprzeciwu wobec nienawiści i wszelkich form wrogości, znak sprzeciwu wobec antysemityzmu. Oddajemy hołd ofiarom i tym, którzy przeżyli i są świadkami tamtych zdarzeń, nie pozwalają zakłamać historii i jej przeinaczać.

Prezydent przypomniał, że w czasie uroczystości 23 stycznia w Jad Waszem pominięto polski udział “w dziele walki o wolność, w dziele walki przeciwko Holokaustowi”. – W Polskiej Armii było bardzo wielu Żydów, którzy ginęli o wolność Polski. Pamiętamy o tym i oczekujemy, że inni też będą o tym pamiętali – zaznaczył. Duda dodał też, że uroczystość w Jerozolimie była organizowana przez Mosze Kantora, który ma dobre relacje z Władimirem Putinem.

Obaj prezydenci w trakcie spotkania przed konferencją rozmawiali nie tylko o historii, ale też o współczesności i relacjach polsko-izraelskich. – Współczesna Polska dba o pamiątki swojej historii, historii Polaków żydowskiego pochodzenia, którzy współtworzyli Rzeczpospolitą. Ta historia stanowi ważną część naszej dzisiejszej kultury – zapewnia Duda.

Prezydent Reuwen Riwlin zaczął wystąpienie od podziękowań za zaangażowanie polskiego prezydenta we wzmocnienie dobrych relacji między Izraelem a Polską.

– Nic nie zastąpi obchodzenia Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na terenie Auschwitz – podkreślił Riwlin. – Nic nie zastąpi naszej obecności tutaj, która zapewni, że nie zapomnimy. Naród żydowski jest narodem, który pamięta. Nie kupczymy pamięcią. Pamieć kształtuje nasz charakter narodowy. Pamiętamy, że Polska i naród polski są ofiarami II wojny światowej. Pamiętamy ponad 1 mln Żydów, którzy zostali zgładzeni w Auschwitz. Pamiętamy o Romach, Sinti, pamiętamy o tysiącach Polaków. Pamiętamy, że to Niemcy nazistowskie zainicjowały, zaplanowały i wykonały ludobójstwo na narodzie żydowskim w Polsce, jak również w innych miejscach, i że to ten naród ponosi pełną odpowiedzialność za swoje czyny. Pamiętamy, że naród ten otrzymał niestety znaczącą pomoc w swoich morderczych czynach w całej Europie. Ta postawa również wymaga wzięcia za nią odpowiedzialności.

Riwlin zapewnił, że Żydzi zawsze będą czcić bohaterstwo Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, wśród których ponad 7 tysięcy stanowią Polacy, narażający w czasie wojny życie swoje i swoich rodzin, by ratować Żydów. – Ale, niestety, pamiętamy i będziemy pamiętać, że ci szlachetni ludzie, którzy narażali swoje życie, byli nieliczni, zbyt nieliczni. I nie mogli pokonać zbrodniczego planu Niemiec nazistowskich, które zamierzały zamienić Polskę w centralne miejsce zagłady narodu żydowskiego. Polska, miejsce, w którym naród żydowski prosperował i rozkwitał przez setki lat, stała się największym cmentarzyskiem tego narodu. W trakcie wojny polski naród walczył bohatersko i odważnie z nazistowskimi Niemcami, ale całkiem wielu członków narodu polskiego przyjmowało inną postawę i przykładało rękę do mordu na narodzie żydowskim – dodał prezydent Izraela.

– Imponująca historia Żydów polskich, naszej społeczności, obok straszliwych wydarzeń, które miały miejsce na tej ziemi, wiążą naród żydowski i państwo Izrael nierozerwalnie z Polską i narodem polskim. Jest to więź skierowana ku przyszłości, przy jednoczesnym niekwestionowanym zaangażowaniu w pamiętanie o faktach z przeszłości – mówił Riwlin, apelując o pozostawienie badań historycznych historykom, którzy są w tej dziedzinie specjalistami.