Koniec restytucji w Zamościu

Synagoga w Zamościu, fot. MaKa~commonswiki, GFDL

Komisja Regulacyjna, zajmująca się zwrotem mienia gminom żydowskim, orzekła, że Zamość nie ma żadnych zobowiązań wobec gmin. Ostatnie dwa wnioski zostały oddalone.

Strona żydowska chciała odzyskać od miasta nieruchomości, na których znajdował się szpital żydowski i przytułek. – W przypadku nieruchomości, na której stał dom starców Komisja ustaliła, że wcześniej Gmina zawarła już ugodę z miastem, co do jej spłaty – mówi, cytowany przez Dziennik Wschodni, Krzysztof Stopyra, dyrektor Wydziału Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta w Zamościu. – Z kolei w drugiej ze spraw mogliśmy posłużyć się aktem notarialnym z 1939 r., na którego mocy Gmina Żydowska sprzedała tę nieruchomość Gminie Miejskiej Zamość. W dniu wybuchu II wojny światowej nie była więc jej właścicielem.

W 1999 r. Zamość zawarł ugodę, na mocy której społeczności żydowskiej została zwrócona synagoga. Opiekuje się nią Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, która przeprowadziła remont budynku. Za pozostałe nieruchomości, w tym mykwę, miasto zapłaciło odszkodowanie w wysokości 900 tys. zł.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!