Rzeźba Żyda – instalacja artystyczna w Białymstoku

Fot. Dawid Gromadzki / UM Białystok

W rocznicę spalenia Wielkiej Synagogi w Białymstoku odbyła się uroczystość z udziałem władz miasta. Niedaleko miejsca, gdzie stała synagoga, umieszczono instalację artystyczną przedstawiającą Żyda siedzącego na ławce.

– To niezwykle ważna data w historii naszego miasta, która tak naprawdę symbolizuje początek końca pewnego okresu w życiu Białegostoku, w funkcjonowaniu tego miasta, gdy jego znaczną część tworzyła społeczność żydowska – powiedział w czasie uroczystości, która odbyła się 27 czerwca, zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki.

Uczestnicy upamiętnienia złożyli kwiaty przy pomniku znajdującym się w miejscu, gdzie stała synagoga. W czasie uroczystości wystąpił zespół Frey-Lech Trio.

Wielka Synagoga, która znajdowała się przy ul. Bożniczej (obecnie Suraskiej), została wzniesiona w latach 1909-1913. 27 czerwca 1941 r. niemiecka grupa operacyjna, którą dowodził kapitan Gothar Bürkner, spaliła dzielnicę żydowską wraz z Wielką Synagogą. Niemcy kazali wszystkim mężczyznom i chłopcom narodowości żydowskiej przyjść do Wielkiej Synagogi. Zamknęli ich wewnątrz i podpalili budynek. Do tych, którzy próbowali oporu, strzelali. Historycy szacują, że zginęło wówczas od 700 do 2 tys. Żydów.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!