Stan wyjątkowy ograniczy turystykę żydowską

Odwołano Festiwal Trzech Kultur we Włodawie. Na pograniczu przyjezdni nie mają dostępu do żydowskich cmentarzy i miejsc pamięci.

Organizatorzy turystyki, muzea, właściciele bazy noclegowej i gastronomicznej w strefie objętej stanem wyjątkowym zaczynają liczyć straty. Restrykcje wpłyną również na szeroko pojętą turystykę żydowską.

Już wiadomo, że nie odbędzie się zaplanowany na 17-19 września Festiwal Trzech Kultur we Włodawie. Wydarzenie od lat przyciągało wielu turystów. Jak zawsze jeden z dni miał być poświęcony kulturze żydowskiej.

„Odwołanie Festiwalu to dla nas ogromy żal. Tegoroczna edycja, nad którą pracowaliśmy od roku i włożyliśmy w nią bardzo dużo wysiłku i kosztów, była praktycznie zapięta na przysłowiowy ostatni guzik. Z uwagi na możliwość przedłużenia obowiązywania stanu wyjątkowego, a także zważając na kwestie epidemiologiczne, nie jesteśmy w stanie przenieść organizacji wydarzenia na późniejszy termin” – poinformowało Muzeum – Zespół Synagogalny we Włodawie.

Przed koniecznością zmiany programu stanęli uczniowie warszawskiego Liceum im. Zuzanny Ginczanki, którzy na piątek zaplanowali wycieczkę śladami żydowskimi po Białowieży.

Podczas stanu wyjątkowego został ograniczony dostęp do kilku miejsc pamięci oraz do cmentarzy żydowskich w Kodniu, Krynkach, Kuźnicy, Niemirowie, Nowym Dworze, Sławatyczach, Terespolu i Włodawie.

Muzeum i Miejsce Pamięci w Sobiborze pozostaje otwarte dla zwiedzających. Ze względu na wprowadzone restrykcje turyści nie dojadą do Sobiboru od strony Włodawy. Zalecany jest dojazd drogą krajową nr 812 od strony Chełma.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!