Gmina żydowska w Poznaniu sprzedała budynek synagogi

Jak podaje Radio Poznań, Gmina Wyznaniowa Żydowska w Poznaniu sprzedała budynek synagogi przy ul. Wronieckiej. Przewodnicząca GWŻ, Alicja Kobus, nie ujawnia nabywcy, ale od kilku lat są plany, by w tym miejscu powstał hotel.

Poznańska synagoga została zbudowana na początku ubiegłego wieku. W czasie wojny Niemcy doprowadzili do jej zniszczenia, urządzając wewnątrz basen, który funkcjonował do 2011 r. Budynek został odzyskany przez gminę w 2002 r. Pojawił się wówczas plan budowy w tym miejscu hotelu. Szacunkowy koszt wyniósł 50 mln zł. Szukano inwestora i funduszy europejskich. Bez rezultatu.

Kobus od początku chciała, by w tym miejscu znalazło się Muzeum Żydów Poznania i Wielkopolski oraz izba pamięci poświęcona Sprawiedliwym wśród Narodów Świata. Zapewnia, że tak się właśnie stanie. W 2016 r. planowano, że część muzealna znalazłaby się na parterze budynku. Na pierwszym piętrze miała powstać restauracja i sala konferencyjna. Czy to właśnie te plany zostaną teraz zrealizowane? Przewodnicząca GWŻ nie podaje takich informacji.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!