Odsłonięcie tablicy upamiętniającej synagogę w Gniewkowie

Uroczystość odsłonięcia tablicy w Gniewkowie, 10.12.2020, fot. Stowarzyszenie Ahawas Tora

Na budynku dawnej synagogi w Gniewkowie (woj. kujawsko-pomorskie) 10 grudnia odsłonięto upamiętniającą to miejsce tablicę. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele organizacji żydowskich, samorządowcy oraz reprezentanci IPN.

Synagoga w Gniewkowie została zbudowana w 1880 r. i pełniła swoją funkcję do wybuchu wojny. W jej trakcie została zniszczona, a później przebudowana na magazyn meblowy. W 2011 r. gmina żydowska zrzekła się roszczeń dotyczących tej nieruchomości na rzecz Gminy Gniewkowo.

W budynku miało powstać Muzeum Księstwa Gniewkowskiego, później przeznaczono go na Muzeum Regionalne. W ubiegłym roku otwarto tam klub muzyczny GramOffOn.

Umieszczenie pamiątkowej tablicy na ścianie budynku to inicjatywa Stowarzyszenia Ahawas Tora. W uroczystości udział wzięli m.in. Alicja Kobus, reprezentująca gminę żydowską w Poznaniu oraz Fundację Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, rabin Marcin Dudek-Lewin, prezes Stowarzyszenia Ahawas Tora, Jarosław Tomczyk, zastępca burmistrza Gniewkowa, Julian Najerowski, zastępca przewodniczącego Rady Miasta Gniewkowa, Regina Dąbkowska, przedstawicielka IPN.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!