Dołóż kamyk do upamiętnienia ofiar Zagłady

Rząśnik

Fundacja Zapomniane chce upamiętnić i zabezpieczyć groby Żydów zamordowanych koło Szumowa. Czy uda się pozyskać fundusze?

Fundację Zapomniane tworzą ludzie związani z Komisją Rabiniczną do spraw Cmentarzy. Od lat z ogromnym zaangażowaniem szukają grobów Żydów zabitych i pochowanych w różnych miejscach, stawiają na nich pomniki i drewniane macewy.

Jednym z projektów fundacji jest oznaczenie zbiorowych mogił w lesie Rząśnik koło Szumowa, gdzie w sierpniu 1941 r. Niemcy rozstrzelali około półtora tysiąca osób – Żydów z Szumowa, Kosewa, Lubotynia, Andrzejewa, Zambrowa, Zarąb Kościelnych i innych okolicznych miejscowości.

„Masowe groby ofiar jak dotąd nie doczekały się nagrobka. Tylko na jednym stoi pomnik postawiony przed kilkoma dekadami. Znajdująca się na nim inskrypcja nie jest adekwatna do charakteru wydarzeń, które miały tam miejsce” – mówi Agnieszka Nieradko z Fundacji Zapomniane.

Granice grobów są dziś nieczytelne. Stwarza to ryzyko ich naruszenia, dlatego istotnym elementem projektu jest wyraźne oznakowanie masowych mogił. Fundacja chce dokonać tego również przy pomocy architektury krajobrazu – tak, aby to rośliny chroniły i zaznaczały to miejsce. Udało się wypracować rozwiązanie, które wyróżni teren pochówków, zabezpieczy je i będzie stanowić rodzaj roślinnego pomnika. Pomysł popiera Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich.

Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu przeznaczyło 68 tys. zł na groby w Rząśniku. Potrzeba jednak jeszcze 100 tys. zł. Te środki pozwolą na pokrycie kosztów projektu, zakupu kamieni, prac rzeźbiarskich, wykonania elementów architektonicznych, zakupu i nasadzenia roślinności oraz organizacji uroczystości upamiętniającej.

Fundacja Zapomniane apeluje o wpłaty. Liczy się każda, nawet niewielka kwota. Wpłacać można za pośrednictwem strony https://zrzutka.pl/n3fa4y.

„Zapraszamy Was do dołożenia swojego symbolicznego kamyczka do upamiętnienia 1500 żydowskich ofiar Zagłady. Oznaczenie miejsca pochówku to najwyższa forma dobroci. Jest to dobroć całkowicie bezinteresowna, gdyż kierujemy ją wobec zmarłych, którzy nie mają możliwości jej odwzajemnienia” – apelują działacze Fundacji Zapomniane.

Krzysztof Bielawski

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!