Ministerstwo kultury i konserwator zabytków pomogą w ratowaniu synagogi w Krzepicach

Synagoga w Krzepicach, Google Street View

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało dotację w wysokości 400 tys. zł na zabezpieczenie pozostałości krzepickiej synagogi. 100 tys. zł na ten cel przeznaczy Wojewódzki Konserwator Zabytków w Katowicach. Dołoży się również Urząd Miasta, który o fundusze na ratowanie zabytku starał się od dwóch lat.

Synagoga w Krzepicach powstała na początku XIX wieku. W czasie wojny została zdewastowana. Do dziś zachowały się jej ściany, a na jednej z nich tablica z napisem “Nic tu innego, tylko dom Boży i brama do nieba”. Budynek nie ma dachu i jest w złym stanie technicznym. Urzędnicy jednak nie chcą go rozbierać, ale walczyć o zabezpieczenie przed dalszą degradacją, a nawet – w miarę możliwości finansowych – odnowienie.

Burmistrz Krzepic, Krystian Kotynia, przyznaje, że priorytetem jest zadaszenie budynku, ale woli tę decyzję pozostawić ekspertom. “Może będzie to na przykład zadaszenie częściowe. Nie pora jeszcze mówić o konkretach. Chodzi o zabezpieczenie obiektu. Część takich prac wykonaliśmy już sami, wcześniej. Realizowaliśmy tu zalecenia konserwatorskie. Ale teraz możemy zadziałać na większą skalę. Może zapadnie decyzja, by zająć się narożnikami budowli, które były nieco poprawiane? Chcemy i musimy logicznie wybrać te sprawy, które są najbardziej pilne i najbardziej potrzebne” – mówi w rozmowie z Gazetą Kłobucką.

Przed wojną społeczność żydowska w Krzepicach liczyła około 1800 osób, co stanowiło 40% mieszkańców. Getto powstało w mieście wiosną 1940 r. Miało ono charakter otwarty – jak w wielu mniejszych miejscowościach z liczną społecznością żydowską. Getto zostało zlikwidowane latem 1942 r. Większość krzepickich Żydów zginęła w Auschwitz.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!