Marsz Pamięci przejdzie ulicami Warszawy

Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma zaprasza 22 lipca na szósty Marsz Pamięci, który rozpocznie się o godz. 19:00 przy pomniku na Umschlagplatz, by potem przejść ulicami Warszawy: Stawki, Karmelicką, Nowolipki, Andersa i Al. Solidarności. Uczestnicy uczczą pamięć 300 000 Żydów deportowanych z warszawskiego getta i zamordowanych w Treblince.

Tegoroczny Marsz Pamięci 22 lipca będzie dedykowany członkom grupy Oneg Szabat. Zakończy się przed budynkiem Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma przy ul. Tłomackie. Tam uczestnicy stworzą symboliczne upamiętnienie Ofiar, przywiązując Wstążki Pamięci (skrawki materiału z imionami), do instalacji wykonanej przez Pracownię Tryktrak. W tym czasie aktorka Maria Seweryn odczyta fragmenty relacji pt. „Ostatnim etapem przesiedlenia jest śmierć”, przypisywanej Gustawie Jareckiej. Marii Seweryn towarzyszyć będzie wiolonczelistka Edyta Czerniewicz, która zagra fragmenty muzyczne skomponowane przez kompozytora Marka Czerniewicza.

Po raz pierwszy do udziału w Marszu organizatorzy zaprosili przedstawicieli 150 miast i gmin na terenie Polski, z których Żydzi zostali deportowani do getta warszawskiego do lipca 1942 roku.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!