„Kibice” – wyjątkowa premiera Żydowskiego na otwarcie nowego sezonu

Kibice (obsada), fot. Jakub Laskowski (mat. pras. Teatru Żydowskiego)

Sezon 2016/2017 Teatr Żydowski rozpocznie premierą wyjątkową. „Kibice” to przedsięwzięcie na wpół fikcyjne i na wpół dokumentalne, w którym obok aktorów Teatru Żydowskiego na teatralnych deskach zadebiutują kibice piłki nożnej.

Spektakl reżyseruje Michał Buszewicz, autor scenariusza „Aktorów żydowskich” – jednego z najgłośniejszych i najlepiej ocenianych przez krytyków spektakli ostatnich lat. Scenariusz „Kibiców” napisał wspólnie z Sebastianem Krysiakiem, dramaturgiem spektaklu. Jaki będzie efekt spotkania tych dwóch grup? Jak wiele wspólnego ma piłka nożna z teatrem i czy możliwe jest porozumienie pomiędzy tymi, wydawałoby się, zantagonizowanymi społecznościami? Dowiemy się podczas premiery 11 września.

Pokazy popremierowe zaplanowane są na 12 i 13 września. Spektakl wystawiany będzie gościnnie w Nowym Teatrze w Warszawie.

Słowo reżysera o spektaklu:

Projekt realizowany w Teatrze Żydowskim w Warszawie jest pomyślany jako realizacja w warunkach scenicznych spotkania, do którego raczej nie dochodzi w przestrzeni publicznej. Pracując z dwiema grupami o bardzo silnym poczuciu zbudowanej wspólnoty mamy nadzieję odpowiedzieć sobie na pytania o motywy, sposoby i korzyści z jej tworzenia. Mamy nadzieję spotkać we wspólnej przestrzeni aktorów Teatru Żydowskiego i kibiców Legii. Mieszkający na co dzień w jednym mieście, odbierani jako grupy zantagonizowane mają szansę wytworzyć porozumienie ponad przypisywanym im podziałem. Naszym marzeniem jest wytworzenie tego dialogu, na który naszym zdaniem jest szansa, a którego brakuje w szerszym kontekście – miasta czy kraju. Jest dla nas ważne, żeby przełamywać stereotypy dotyczące kibiców – grupy dużo bardziej różnorodnej, niż zwykło im się to przypisywać, a także społeczności żydowskiej, o opinii obrosłej nie mniejszą ilością uproszczeń. W teatrze – sztuce żywej i najczulej reagującej na rzeczywistość, widzimy możliwość spotkania – na bezpiecznym gruncie, gdzie stworzyć możemy fikcję, która być może za jakiś czas stanie się rzeczywistością.

Michał Buszewicz

Produkcja: Teatr Żydowski w Warszawie
Premiera: 11 września 2017 r.
Miejsce wystawienia spektaklu: gościnnie w Nowym Teatrze, ul. Madalińskiego 10/16
Terminy: 11-13 września, godzina 19.00
Strona www: http://www.teatr-zydowski.art.pl/spektakl/kibice
Bilety online: http://www.teatr-zydowski.art.pl/ oraz w kasach Teatru Żydowskiego (przy ul. Senatorskiej 35 i al. Niepodległości 141A)
Realizatorzy:
Scenariusz i reżyseria: Michał Buszewicz
Dramaturgia: Sebastian Krysiak
Scenografia i kostiumy: Anna Met
Choreografia: Katarzyna Sikora
Muzyka: Kuba Wandachowicz
Reżyseria świateł, video: Jakub Laskowski
Asystent reżysera: Piotr Wiszniowski
Asystentka scenografa: Sandra Stępień
Obsada aktorska:
Ryszard Kluge
Joanna Rzączyńska
Małgorzata Trybalska
Jerzy Walczak
Piotr Wiszniowski
Kibice:
Elwira Szyszka
Tomasz Jakubczyk
Sławomir Stefaniuk

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!