W maju rozpocznie się rozbudowa Jad Waszem w Jerozolimie

Jad Waszem, fot. Godot13 - Praca własna, CC BY-SA 3.0

Izraelski Instytut Jad Waszem zgromadził miliony artefaktów – dokumentów, zdjęć, relacji i pamiątek. W związku z tym w maju rozpocznie się rozbudowa podziemnego centrum, w którym będą przechowywane. Będzie ono miało powierzchnię prawie 6 tys. metrów kwadratowych i pozwoli na właściwe przechowywanie cennych zbiorów historycznych.

Jednym z elementów kolekcji jest dziecięcy bucik, który należał do Hindy Cohen. Dziewczynka w czasie wojny trafiła do getta w Kownie. W marcu 1944 r., gdy jej rodzice udali się do pracy, została wraz z innymi dziećmi zabrana przez Niemców i odesłana do Auschwitz, gdzie zaraz później zginęła. Hinda miała wtedy dwa latka. Jej ojciec zachował znaleziony po wizycie Niemców, porzucony pod łóżeczkiem, bucik do końca swego życia. Jego wnuczka niedawno podarowała ten artefakt Jad Waszem.

Instytut przechowuje pamiątki związane z funkcjonowaniem społeczności żydowskiej przed wojną i w jej trakcie. Pokazuje w ten sposób historię ludzi, którzy zostali zamordowani i po których – w zamierzeniu oprawców – miał nie pozostać żaden ślad. Dzięki rozbudowie wszystkie przedmioty i dokumenty będzie można poddać właściwej konserwacji i ochronie przed niszczeniem. “Te przedmioty mają wielkie znaczenie nie tylko dla narodu żydowskiego, ale i dla całej ludzkości. Stanowią głos ofiar i ocalonych” – podkreślił dyrektor Jad Waszem, Awner Szalew, w komunikacie prasowym.

Rozbudowa Jad Waszem ma zakończyć się w 2021 r.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!