W Radomsku obchodzono 100. rocznicę podpisania Deklaracji Balfoura

Fot. Urząd Miasta Radomska

– Deklaracja Balfoura była dla Żydów tak samo ważna, jak deklaracja Wilsona, że po I wojnie światowej musi powstać Państwo Polskie, dla Polaków – powiedział w Radomsku 2 listopada wiceminister kultury Jarosław Sellin w trakcie obchodów 100. rocznicy podpisania deklaracji Balfoura. Dokument ten zapoczątkował długotrwały proces powstawania żydowskiego państwa.

– Deklaracja Balfoura rozpoczęła międzynarodową dyskusję na temat konieczności utworzenia państwa żydowskiego. Jej efektem, choć po wielu latach, było powstanie państwa Izrael. Państwa odgrywającego niezwykle ważną rolę w dzisiejszym świecie – powiedział podczas uroczystości w Radomsku wiceminister Jarosław Sellin. Podkreślił, że dla Żydów, którzy żyli wtedy w Polsce i na świecie, jak tych obecnie żyjących, deklaracja Balfoura była tak samo ważna, jak dla Polaków deklaracja sprzed 100 lat, którą złożył amerykański prezydent Woodrow Wilson o tym, że po I wojnie światowej musi powstać Państwo Polskie z dostępem do morza. Wiceminister Sellin dodał, że dobrze się stało, że w Polsce o takiej rocznicy się pamięta.

– Jestem wdzięczny miastu Radomsko za zorganizowanie tych uroczystości – powiedział wiceminister i dodał, że „łączy nas nie tylko więź historyczna, ale i interesy gospodarcze, militarne”. Przywołał również słowa Jarosława Kaczyńskiego, że antysemityzm jest formą rasizmu, który zasługuje wyłącznie na potępienie, bo jest barbarzyńskim sposobem myślenia o innych ludziach.

Zdaniem wiceministra Jarosława Sellina utworzenie w Radomsku „otwartego muzeum”, które upamiętnia żydowskich mieszkańców tego miasta i wydarzenia z nimi związane, było bardzo dobrym pomysłem.

– Dzięki tej inicjatywie, ktoś, kto interesuje się historią i przechodzi obok konkretnego budynku, miejsca, dowie się co tutaj było przed laty – powiedział wiceminister kultury.

Pierwsze w Europie „otwarte” Muzeum Żydowskie to inicjatywa Rachel Lea Kesselman – prezes oraz założycielki organizacji ‘Yiddele Memory’, której ojciec był mieszkańcem Radomska i ocalał z zagłady. Muzeum składa się na 50 tabliczek upamiętniających miejsca i budynki, z którymi związana jest historia ludności żydowskiej w Radomsku.

Uroczystości rozpoczęły się 2 listopada w budynku miejscowego muzeum. Następnie ich uczestnicy obejrzeli „otwarte muzeum” upamiętniające ważne miejsca i wydarzenia związane z żydowskimi mieszkańcami Radomska.

Wiceminister Sellin odwiedził też m.in. dawną żydowską szkołę im. Joselewicza. Przed pomnikiem Pamięci Likwidacji Getta oddał hołd 14 tys. Żydów deportowanych z Radomska do Treblinki w październiku 1942 r.

Deklaracja Balfoura to list, który 2 listopada 1917 r. brytyjski minister spraw zagranicznych, lord Arthur James Balfour skierował do barona Waltera Rothschilda, przywódcy społeczności żydowskiej w Wielkiej Brytanii. Dokument ten zapoczątkował długotrwały i przerywany okresowo proces powstawania żydowskiego państwa. Oryginał dokumentu znajduje się dziś w Bibliotece Brytyjskiej w Londynie.

Źródło: MKiDN