May: “Krytyka Izraela nie może być wymówką dla antysemityzmu”

Theresa May, fot. Controller of Her Majesty’s Stationery Office, OGL 3

Brytyjska premier, Theresa May, ma dziś wieczorem powiedzieć, że Wielka Brytania “jest dumna z pionierskiej roli w tworzeniu państwa Izrael”. Fragmenty przemówienia, które May wygłosi dziś z okazji stulecia Deklaracji Balfoura, otrzymały już media brytyjskie.

“Deklarujemy nasze wsparcie dla Izraela. I jesteśmy dumni z relacji, jakie zbudowaliśmy z Izraelem” – napisano w przemówieniu brytyjskiej premier. May podkreśla również, że istotne jest osiągnięcie pokoju w regionie, opierającego się na rozwiązaniu dwupaństwowym “z bezpiecznym Izraelem i suwerennym państwem palestyńskim”.

May krytykuje również “nowe formy antysemityzmu, które wykorzystują krytykę działań izraelskiego rządu jako wymówkę do kwestionowania prawa do istnienia państwa Izrael”.

“Krytyka Izraela nie może być wymówką dla antysemityzmu”.

Autonomia Palestyńska wezwała Brytyjczyków do przeprosin za Deklarację Balfoura. 2 listopada 1917 r. brytyjski minister spraw zagranicznych lord Arthur James Balfour wysłał list do barona Waltera Rothschilda, w którym wyraził pragnienie odtworzenia na terenie dzisiejszego Izraela „żydowskiej siedziby narodowej”.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!