Radny PiS chce zawiadomić prokuraturę w sprawie wypowiedzi posłanki Lewicy

Małgorzata Prokop (Lewica) na wiecu w Szczecinie 10.08.2020, fot. @M_Prokop_P/Twitter

W poniedziałek w Szczecinie odbył się wiec poparcia dla prześladowanej społeczności LGBT. Wystąpiła na nim posłanka Lewicy Małgorzata Prokop, która powiedziała, że działania wobec LGBT “to jest to samo, co tak zwani prawdziwi Polacy robili kiedyś z Żydami”. W związku z tymi słowami radny PiS Dariusz Matecki zamierza zawiadomić prokuraturę.

“To, co się dzieje dzisiaj z mniejszościami w naszym kraju, ze społecznością LGBT, z kobietami, które domagają się swoich praw, to jest to samo, co tak zwani prawdziwi Polacy robili kiedyś z Żydami, kiedy odmawiali im życia i pracy we własnym kraju” – mówiła Małgorzata Prokop w Szczecinie. “Potem cieszyli się, kiedy Hitler rozwiązywał sprawę Żydów. A potem wyrywali im zęby nawet z grobów po śmierci”. Wspominała też o pogromach w Kielcach i Jedwabnem.

Matecki, zapowiadając złożenie zawiadomienia do prokuratury w sprawie tej wypowiedzi, napisał: “Z jednej strony porównywanie fikcyjnych ‘prześladowań’ środowisk LGBT do mordów na polskich Żydach, z drugiej przedstawianie Polaków jako ‘narodu sprawców'”.

Dariusz Matecki jest szczecińskim radnym Prawa i Sprawiedliwości. W przeszłości współpracował z kierowanym przez Zbigniewa Ziobro Ministerstwem Sprawiedliwości.

W piątek policja w Warszawie zatrzymała 48 osób (wśród nich przypadkowych przechodniów) po proteście wywołanym aresztowaniem na 2 miesiące jednej z aktywistek. Margot miesiąc wcześniej brała udział w zniszczeniu jeżdżącej po stolicy furgonetki z nienawistnymi hasłami oskarżającymi gejów i lesbijki o pedofilię oraz sprzeciwiającymi się edukacji seksualnej w szkołach. Wywołało to falę protestów w innych miastach Polski. Poniedziałkowy wiec w Szczecinie był jednym z nich.

Kilka dni temu Małgorzata Prokop znalazła na wycieraczce list: “Ty zarazo lizbijska wynoś się z tej kamienicy” [pisownia oryginalna]. W grudniu ktoś podpalił jej dom.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!

About the Author

Katarzyna Markusz
Dziennikarka zajmująca się historią i kulturą polskich Żydów. Redaktor naczelna Jewish.pl.