Siemiatycze. Dewastacja cmentarza żydowskiego

Fot. Aleksander Schwarz

Zniszczone groby, kości wywożone wraz z ziemią. Inwestor rozkopał cmentarz żydowski w Siemiatyczach w woj. podlaskim.

Do dewastacji doszło na części cmentarza położonej od strony ul. Kościuszki. W czasach PRL w tym miejscu zbudowano pawilon Polskiego Związku Motorowego, tuż obok powstał bazar. W 2014 r. jedna z firm telekomunikacyjnych zamierzała na cmentarzu postawić maszt radiowy.

Wczoraj Komisja Rabiniczna do spraw Cmentarzy otrzymała informację o prowadzonych na cmentarzu robotach ziemnych. Jej przedstawiciel Aleksander Schwarz natychmiast udał się do Siemiatycz. Na miejscu zobaczył dwa głębokie wykopy, z których wywożono ziemię przemieszaną z fragmentami szkieletów

„Odnaleziono szczątki ludzkie zalegające na hałdzie ziemi złożonej przez pracowników wykonujących prace ziemne na terenie cmentarza żydowskiego. Prace ziemne w południowo-zachodnim rogu cmentarza związane są z budową stacji transformatorowej” – poinformowała Komisja Rabiniczna do spraw Cmentarzy.

O sprawie zawiadomiono policję i prokuraturę, która wydała polecenie wstrzymania robót. Niewykluczone, że inwestorowi zostanie postawiony zarzut znieważenia zwłok, prochów ludzkich lub miejsca spoczynku zmarłego. Prawdopodobnie interweniować będzie także konserwator zabytków. Część kości udało się zabezpieczyć. Czekają teraz na ponowny pochówek.

#