Obraźliwy napis i fekalia na cmentarzu w Bielsku-Białej

Fot. Gmina Wyznaniowa Żydowska w Bielsku-Białej

W sobotę rano nieznany sprawca przyczepił do bramy cmentarza żydowskiego w Bielsku-Białej kartkę z obraźliwym komunikatem oraz fekaliami. “To tylko próbka tego co macie pod swoimi jarmułkami” – napisał.

Sprawca na kartce napisał: “Informacja do wszystkich Żydów. Zacznijcie srać tylko do własnych łużek i wykopcie swoich zmarłych, żebyście nie mieli czego odwiedzać, ani za czym tęsknić a to co jest pod spodem, to tylko próbka tego co macie pod swoimi jarmułkami” [pisownia oryginalna].

Policja prowadzi dochodzenie w tej sprawie.

To kolejna dewastacja na cmentarzu żydowskim w tym mieście.

Tydzień temu policja poinformowała, że zatrzymała trzy osoby podejrzane o zniszczenie kilkudziesięciu nagrobków. To dwóch 12-latków i 13-latek. „12-latkowie po zakończeniu z nimi czynności zostali przekazani rodzicom, a 13-latek trafił do policyjnej izby dziecka. Jak ustalili śledczy, nieletni wandale działali z pobudek chuligańskich. O losie całej trójki zdecyduje niebawem bielski sąd rodzinny” – poinformowała Komenda Miejska Policji w Bielsku-Białej.

We wtorek na cmentarzu spotkali się naczelny rabin Polski Michael Schudrich, biskup pomocniczy Bielsko-Żywiecki Piotr Greger, biskup ewangelicki diecezji cieszyńskiej Adrian Korczago, wiceprezydent Bielska-Białej Piotr Kucia, Dorota Wiewióra, przewodnicząca Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Bielsku-Białej i Helise Lieberman, której korzenie rodzinne sięgają tego miasta.

Rabin Schudrich stwierdził wtedy: „Jedyną odpowiedzią na takie akty czystej nienawiści jest czynienie aktów czystej miłości i to właśnie robimy tutaj dzisiaj”.

Istniejący od 1849 r. cmentarz przy ul. Cieszyńskiej jest wpisany do rejestru zabytków. Gmina żydowska w Bielsku-Białej prowadzi zbiórkę funduszy na renowację zniszczonych nagrobków. Część pieniędzy zostanie przeznaczona na rozbudowę systemu monitoringu https://zrzutka.pl/9uws52

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!