“Jude raus” na cmentarzu w Mińsku Mazowieckim

Macewa na cmentarzu żydowskim w Mińsku Mazowieckim, fot. Krzysztof Powideł

Na cmentarzu żydowskim w Mińsku Mazowieckim znajduje się kilkaset macew. Na jednej z nich ktoś kilka lat temu umieścił napis “Jude raus”. Do tej pory nie został on usunięty.

Miński cmentarz, jak wiele innych żydowskich nekropolii, został w czasie wojny zdewastowany. Tutaj część macew się zachowała. “Wyraźny jest rzędowy układ pochówków i charakterystyczny dla cmentarzy żydowskich podział na kwatery męskie i żeńskie. Większość pomników jest wykonana z piaskowca” – podaje portal Wirtualny Sztetl.

Teren cmentarza był porządkowany przez miejscowy Zbór Baptystów. Mimo to wciąż pojawiały się na nim worki ze śmieciami, butelki po napojach alkoholowych i opakowania po przekąskach. O nagrobku z napisem “Jude raus” pisał w 2011 r. w Gazecie Wyborczej Tomasz Urzykowski, który zwrócił uwagę, że samorząd nie poczuwa się do dbania o nekropolię, bo nie jest jej właścicielem. Teren należy do gminy żydowskiej, która z kolei nie jest w stanie zapewnić bezpieczeństwa wszystkim cmentarzom, którymi się opiekuje.

Osiem lat temu na nagrobku znajdowała się jeszcze swastyka. Ktoś ją najwyraźniej usunął. Czy zostanie też usunięty obraźliwy napis z macewy? I kiedy to nastąpi?

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!