Apartamentowiec na cmentarzu?

fot. „Square at former Jewish cemetery in Białystok, Bema street” autorstwa Sunridin – Praca własna. Licencja CC BY 3.0 na podstawie Wikimedia Commons

W Białymstoku na terenie cmentarza żydowskiego może zostać rozbudowany budynek starej hali mięsnej. Ma tam powstać apartamentowiec. W poniedziałek radni dyskutowali o nowym planie zagospodarowania przestrzennego, który uniemożliwiałby budowę. Samorządowcy nowego planu nie przyjęli.

„W centrum Białegostoku było 6 cmentarzy,” mówił podczas sesji radny Zbigniew Brożek. „Gdybyśmy chcieli je chronić, nie można byłoby budować niczego.”

„Bardzo zabolało mnie stwierdzenie jednego z radnych, że tutaj nie Izrael, a Polska,” mówi Lucy Lisowska, przedstawicielka Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Białymstoku. „Tak, tutaj jest Polska, a ja jestem Polką narodowości żydowskiej. Respektuję prawo polskie, bo to moje prawo, ale jest jeszcze nasze prawo religijne, które nie pozwala na ekshumacje, na naruszanie spokoju zmarłych, zabrania kopania na cmentarzu.”

Hala mięsna została zbudowana na cmentarzu w okresie PRL-u. Obecnie jest własnością prywatnej firmy Arsa. „Ostatnie pochówki datowane są na 1892. W 1964 cmentarz został desakralizowany za zgodą gminy żydowskiej,” mówiła Estera Zabłocka z Arsy.

Nowy plan zagospodarowania został odrzucony dzięki głosom radnych z partii Prawo i Sprawiedliwość, która według sondaży ma największe szanse na wygraną w październikowych wyborach parlamentarnych.