Helen Mirren: kocham Izrael

Brytyjska aktorka, która ostatnio zagrała główną rolę w filmie “Złota dama”, potępiła kulturowy bojkot Izraela podczas 29. Festiwalu Filmów Izraelskich w Los Angeles.

– Ludzie, którzy są najbardziej inspirujący w Izraelu wywodzą się z kręgów związanych z kulturą. Pisarze, reżyserzy, poeci, muzycy to nadzwyczajni ludzie wykonujący wspaniałą pracę – powiedziała Mirren. – Odcięcie się od nich to najbardziej szalony pomysł. Nie zgadzam się z tym.

Mirren poparła list znanych Brytyjczyków opublikowany niedawno w Guardianie, w którym skrytykowano bojkotowanie Izraela.

Aktorka podczas festiwalu otrzymała nagrodę za całokształt swojej kariery zawodowej. Przy okazji opowiedziała o swoich relacjach z Izraelem. Po raz pierwszy wyjechała tam w 1967, sześć miesięcy po Wojnie Sześciodniowej, i pracowała w kibucu Ha’on razem ze swoim chłopakiem, który miał żydowskie pochodzenie.

– Kocham Izrael. Myślę, że to wspaniały kraj – zapewniła aktorka. – Uważam, że pomimo wszelkich trudności i całego bólu, który Izrael wycierpiał w przeszłości i jeszcze wycierpi w przyszłości, wspaniałą rzeczą jaką ma są Izraelczycy.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!