U Króla Maciusia w Polin

Muzeum POLIN zaprasza wszystkie dzieci w wieku 4-9 lat wraz z rodzicami, dziadkami lub opiekunami na otwarcie miejsca edukacji rodzinnej U króla Maciusia! To bajecznie kolorowa i nowoczesna przestrzeń, w której kreatywna zabawa i nauka łączyć się będzie z rodzinną atmosferą. Na gości czekać będą warsztaty o świętach żydowskich, zajęcia kulinarne, spotkania z interesującymi ludźmi, przedstawienia teatralne, pokazy filmowe i kameralne koncerty. Wielkie otwarcie odbędzie się już 6 grudnia, w dniu pierwszego wieczoru Chanuki – z tej okazji na gości czekać będą liczne atrakcje. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, na część z nich obowiązuje internetowa rezerwacja miejsc.

wizualizacja_1

Muzeum POLIN zaprasza do wspaniałego świata żydowskiej kultury, tradycji oraz historii. Wszystkie organizowane tu zajęcia poprowadzą edukatorzy oraz artyści, którzy mają wiedzę, talent i umiejętności, a przede wszystkim kochają pracę z dziećmi. Najmłodsi goście króla Maciusia poznają też zasady dobrej współpracy i komunikacji poprzez dyskusje w duchu szacunku do drugiego człowieka oraz wartości demokratycznych. Umiejętność współpracy, empatia, tolerancja, wrażliwość i odpowiedzialność to główne wartości przyświecające temu miejscu. Dzieci będą tu traktowani w duchu idei Korczaka jak „mali dorośli”. Jego słowa “ważne, co myślisz i czujesz” to motto tego miejsca.
Otwarcie miejsca edukacji rodzinnej U króla Maciusia odbędzie się 6 grudnia, w dniu pierwszego wieczoru Chanuki – z tej okazji na gości czekać będą liczne atrakcje (na część z nich obowiązuje rezerwacja miejsc).

wizualizacja_2

Program:

12:00-13:00 Interaktywny koncert chanukowy dla rodzin
Łącząc tradycję i nowoczesność, muzykę i światło, chcemy zaprosić uczestników do wspólnego muzykowania. Będziemy słuchać piosenki chanukowej oraz A jingele a mejdele w wykonaniu Oli Bilińskiej i jej zespołu. Dzieci i dorośli będą pomagać wykonawcom i razem tworzyć orkiestrę, grając, śpiewając, poruszając się zgodnie z rytmem melodii. Wszystko to w połączeniu z wizualizacjami będzie tworzyło niezapomnianą atmosferę wyjątkowego muzycznego spektaklu. Audytorium, zarezerwuj miejsce

13:00-15:00 Warsztaty rodzinne w przestrzeni Muzeum POLIN
bez rezerwacji:

Chanukowe warsztaty kulinarne – Podczas warsztatów kulinarnych dowiemy się, jakie potrawy związane są z Chanuką. Będziecie mogli sami stworzyć chanukowe smakołyki, a potem je zjeść. Miejsce: Restauracja Besamim – wydarzenie bez rezerwacji.

wizualizacja_3

Video mapping 3D – Stworzymy wspólnie niezwykły spektakl wizualny na ścianie krzywoliniowej muzeum, który będzie związany z Chanuką. Miejsce: przestrzeń przed Audytorium –  wydarzenie bez rezerwacji.
Gra chanukowa – Stworzymy swoją własną rodzinną grę chanukową, w której kostkami do gry będą drejdle. Zabierzecie ją do domu, by móc grać w nią z całą rodziną. Miejsce: przestrzeń przed Salą Projekcyjną A – wydarzenie bez rezerwacji.

Magnesy chanukowe – Wykonamy magnesy na lodówkę oczywiście z motywem chanukowym. Miejsce: przestrzeń pod oknem w holu głównym – wydarzenie bez rezerwacji.

Fluorescencyjne chanukije – Narysujemy farbami fluorescencyjnymi chanukiję – ośmioramienny świecznik zapalany podczas Chanuki. Z naszych świeczników stwórzmy niezwykłą wystawę. Miejsce: przestrzeń przed salą projekcyjną B, wystawa i prezentacja prac: sala projekcyjna B – wydarzenie bez rezerwacji.

Decoupage świec – Ważną tradycją Chanuki jest zapalanie świec. Stworzymy wspólnie własne świece metodą decuopage. Miejsce: przestrzeń przed Salą Projekcyjną A – wydarzenie bez rezerwacji.

Wystawa kamienic – Zapraszamy na wystawę makiet warszawskich kamienic z 20-lecia międzywojennego. Jedną z najciekawszych jest Dom Sierot Janusza Korczaka, który na żywo można podziwiać do dziś. Miejsce: przestrzeń koło Centrum Informacyjnego – wydarzenie bez rezerwacji.
Obowiązuje internetowa rezerwacja miejsc

wizualizacja_4

Warsztaty chanukowe – Zagramy w drejdla, czyli czterobocznego bączka z pojedynczą literą hebrajską na każdym boku. Emocje gwarantowane! Miejsce edukacji rodzinnej U króla Maciusia – konieczna rezerwacja internetowa.
Słuchowisko chanukowe – Wspólnie stworzymy słuchowisko poświęconego Chanuce. Będziemy poszukiwać dźwięków w otaczającej nas przestrzeni, sami je wytwarzać oraz budować opowieść. Miejsce: Centrum Edukacyjne, sala nr 3 – konieczna rezerwacja internetowa.

Święta żydowskie: Chanuka – spacer tematyczny po wystawie stałej – W związku z Chanuką i tradycją otrzymywania drobnych upominków każdego z ośmiu dni trwającego święta, również Muzeum POLIN ma dla dzieci w wieku 4-12 lat wyjątkowy prezent – spacer przeznaczony specjalnie dla nich! Dowiemy się na nim, dlaczego chanukowy świecznik ma osiem ramion oraz dlaczego na Chanukę jemy pączki i jak się gra w drejdla. Zbiórka w holu głównym – konieczna rezerwacja internetowa.

15:00-18:00 Zabawy w miejscu edukacji rodzinnej U króla Maciusia, obowiązuje internetowa rezerwacja miejsc.
Tego specjalnego dnia do miejsca edukacji rodzinnej U króla Maciusia obowiązuje wstęp bezpłatny (w miarę wolnych miejsc). Stwórzcie wspólnie swoje własne drejdle – czteroboczne bączki z pojedynczą literą hebrajską po każdej stronie i zagrajcie w tę tradycyjną dla Chanuki grę.

16:15 Wspólne zapalanie chanukiji na Placu Grzybowskim
Tego dnia wspólnie wybierzemy się też na Plac Grzybowski, by zapalić chanukiję. Zbiórka w holu głównym – wydarzenie bez rezerwacji.

Do końca grudnia z okazji otwarcia zabawy z animatorem w miejscu edukacji rodzinnej U króla Maciusia będą darmowe. Jedynie udział w warsztatach i wydarzeniach specjalnych będzie dodatkowo płatny. Na wszystkie te wydarzenia obowiązuje rezerwacja.

Więcej informacji 

Godziny otwarcia (podane ceny będą obowiązywać od 2 stycznia 2016 roku):
Dni powszednie (15:00-18:00) godzinna zabawa – 5 PLN od osoby
Weekend (10:00-18:00) godzinna zabawa – 10 PLN/ dziecko i 5 PLN/dorosły

fot. MHŻP Polin