Wielokulturowe święta

Chanuka, Boże Narodzenie, Muharaam z Iranu, Chūnjié z Chin oraz Diwali z Indii to święta, które mieli szansę poznać uczestnicy niedzielnych warsztatów w Centrum Kultury Jidysz.

Słuchając o chanuce dzieci mogły spróbować pączków, czekoladowych monet oraz macy. Mogły też zakręcić drejdlem oraz zagrać w karty. Hinduskie święto świateł wiąże się z porządkami, paleniem kadzideł, jedzeniem słodyczy – w tym chałwy – oraz podarowywaniem innym pieniędzy. Chiński nowy rok to suszone owoce, chlebki ryżowe zawinięte w liście bambusa, gry hazardowe oraz czerwone ozdoby symbolizujące nowe życie. W trakcie irańskiego nowego roku obdarowuje się dzieci łakociami oraz zanurza jabłka i pomarańcze w wodzie, co ma sprawić, że rodzina będzie w kolejnym roku żyć dostatnio.

Takich informacji mogły dowiedzieć się dzieci, które wzięły udział w warsztatach „Wielokulturowe święta” zorganizowanych w Centrum Kultury Jidysz we współpracy z Fundacją MaMa. Uczestnicy mieli od 3 do 8 lat i z radością poznawali obyczaje poszczególnych kultur. Zwłaszcza, że podczas konkursu dla uczestników okazało się, jak wiele wspólnego mają ze sobą święta w tak odległych krajach.

– Warsztaty oparte są na współpracy dzieci ze sobą. Dotyczą dawnej dzielnicy żydowskiej i kultury jidysz. Dzisiejsze spotkanie pokazało, jak podobne są święta w różnych kulturach: wszędzie chodzi o spotkanie z rodziną, dzielenie się z innymi. To święta świateł i życia. Dzieci mogą dowiedzieć się czegoś nowego, wymienić się informacjami. Chodzi o bycie razem, tworzenie razem kultury w tym konkretnym miejscu związanym ze społecznością żydowską – mówi Patrycja Dołowy z Fundacji MaMa, która prowadziła zajęcia wraz z Anną Pietruszką-Dróżdż.

– Zarówno Fundacja Shalom jak i Teatr Żydowski od wielu lat zajmują się wielokulturowością – podkreśla Gołda Tencer. – Były to propozycje dla dorosłych. Teraz ważne jest, by kształcić w tym duchu najmłodszych.

Pięcioletni Michał w trakcie warsztatów zrobił kilka bombek. Jak sam mówi, po to, by powiesić je na choince w domu. Pozostali uczestnicy wykonywali z masy solnej nie tylko bombki, ale też małe chanukije, kolorowe zwierzątka i inne ozdoby, które przydadzą się w tym świątecznym okresie.

Warsztaty dla dzieci w CKJ odbywają się raz w miesiącu.