Muzeum Auschwitz podczas Światowych Dni Młodzieży

fot. Muzeum Auschwitz-Birkenau

W związku ze Światowymi Dniami Młodzieży, które w przyszłym roku odbywać się będą w Krakowie, Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz będzie w tym okresie dostępne dla odwiedzających na szczególnych zasadach. Zmiany w organizacji zwiedzania są wynikiem ogromnego zainteresowania wizytą w byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz-Birkenau ze strony uczestników ŚDM.

– Auschwitz jest niezwykle ważnym miejscem, w którym młodzi ludzie mogą dowiedzieć się tego, do czego dekady temu doprowadziła nienawiść, antysemityzm oraz pogarda dla człowieka i jego praw. Jednak Auschwitz jest także punktem odniesienia dla wielu uniwersalnych pojęć, przede wszystkim przestrzenią, w której można podjąć refleksję na temat naszej indywidualnej i zbiorowej odpowiedzialności – powiedział dyrektor Muzeum Auschwitz dr Piotr M.A Cywiński.

– Mam ogromną nadzieję, że dla tych setek tysięcy młodych ludzi, którzy przyjadą na Światowe Dni Młodzieży aby zadawać ważne pytania i poszukiwać odpowiedzi na nie, przejście przez Miejsce Pamięci będzie nie tylko ważną lekcją historii, ale też wyjątkowym osobistym doświadczeniem – dodał.

SDMlogo

Dyrektor oświęcimskiego Centrum Dialogu i Modlitwy ks. Jan Nowak podkreślił znacznie wizyty młodych ludzi w miejscu cierpienia m.in. św. Maksymiliana Kolbe. – Często narzekamy, że ogarniają nas ciemności. Dzisiejszy świat jest ciemny, bo odwrócił się od Boga, który jest światłem. Ludzie sami wybierają ciemność, bo po ciemku mogą się chować przed sobą samym. Istnieje horyzont wyjścia z kryzysu nadziei. Odkrył go św. Maksymilian Kolbe, czy św. Edyta Stein. A iluż było takich, o których nikt nie wiedział. Każdy z nich zrobił to, co zrobił. Wybrał swe miejsce w zwycięstwie Miłości – powiedział.

– Wiadomo już dziś, że żaden historyk rozważający dzieje Europy po II wojnie światowej nie będzie mógł pominąć kilku znaczących postaci reprezentujących w Polsce chrześcijański etos. Jedną z tych postaci jest ojciec Kolbe. Inną, na innej płaszczyźnie, jest „słowiański papież” Jan Paweł II – dodał ks. Nowak.

W dniach 20-28 lipca oraz 1-3 sierpnia 2016 r. Miejsce Pamięci Auschwitz zwiedzać będą mogli wyłącznie uczestnicy Światowych Dni Młodzieży, którzy zarejestrują się w stworzonym do tego celu serwisie internetowym. Wyznaczona dla nich zostanie specjalna trasa zwiedzania.

– Ze względów na ogromne zainteresowanie i wymogi ochrony konserwatorskiej, zwiedzanie nie obejmie wnętrz historycznych budynków. Sama trasa została jednak zaplanowana w taki sposób, aby młodzi pielgrzymi mogli poznać najważniejsze miejsca zarówno na terenie byłego obozu Auschwitz I, jak i Auschwitz II-Birkenau. Najistotniejsze zagadnienia z historii obozu przybliży przygotowana na tę okazję wystawa plenerowa – powiedział Andrzej Kacorzyk, dyrektor Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.

– Zmiany na początku sierpnia w żaden sposób nie zakłócą jednak organizacji obchodów Dnia Pamięci i Zagładzie Sinti i Romów, które odbędą się na terenie byłego obozu Auschwitz II-Birkenau w 72. rocznicę likwidacji tzw. Zigeunerfamilienlager – dodał Kacorzyk.

Światowe Dni Młodzieży w Krakowie z udziałem papieża Franciszka odbędą się w dniach 26 do 31 lipca 2016 r.