Trump przeciwko muzułmanom w USA

fot. Gage Skidmore - https://www.flickr.com/photos/gageskidmore/5440002785. Licensed under CC BY-SA 2.0 via Wikimedia Commons

Donald Trump, który ubiega się o nominację Republikanów w wyborach prezydenckich w USA, oświadczył, że muzułmanie powinni być pozbawieni prawa do wjazdu do Stanów Zjednoczonych na czas nieokreślony. ADL krytykuje ten pomysł.

Sztab wyborczy Trumpa uważa, że muzułmanie mogą stanowić niebezpieczeństwo dla USA. “Nasz kraj nie może być ofiarą straszliwych ataków organizowanych przez ludzi, którzy wierzą tylko w dżihad i nie mają poczucia rozsądku i szacunku dla życia ludzkiego” – napisano w oświadczeniu przesłanym do prasy w poniedziałek.

Zakaz wjazdu miałby dotyczyć wszystkich muzułmanów, również turystów.

Trump już w listopadzie zasugerował, że Amerykanie powinni stworzyć bazę danych zajmującą się śledzeniem wszystkich muzułmanów przebywających na terenie kraju. Ten pomysł potępiła ADL, zwracając uwagę na podobieństwo do rejestrów tworzonych przez nazistów, a dotyczących Żydów.

W niedzielę Barack Obama w swoim telewizyjnym wystąpieniu wezwał do zniszczenia Państwa Islamskiego. Ostrzegł też przed generalizowaniem, bo wielu muzułmanów służy w siłach zbrojnych USA.

Pomysły Trumpa skrytykowała wczoraj ADL. “Plan, według którego odmawia się muzułmanom prawa wjazdu do Stanów Zjednoczonych, tylko na podstawie wyznawanej przez nich religii, jest głęboko obraźliwy i sprzeczny z wartościami wyznawanymi przez nasz naród” – poinformowała ADL.

“Jesteśmy głęboko zaniepokojeni natywistycznym rasizmem występujących w tej wypowiedzi kandydata na prezydenta” – powiedział Jason Isaacson, przewodniczący Amerykańskiego Komitetu Żydowskiego.