Chanuka w Sejmie

fot. Paweł Kula/sejm.gov.pl

– Ten naród jest starszy od śmierci. Ten naród, który teraz tutaj pali świeczki, jest razem z nami. My, jak mówił nasz papież, starszym braciom w wierze możemy oddać hołd – powiedział marszałek senior Sejmu, Kornel Morawiecki podczas zapalenia świecy chanukowej w budynku parlamentu.

– Chanuka to święto wyjątkowe, niosące wielkie przesłanie, mówiące o tolerancji, mądrości i pokoju. Te wartości powinny być ciągle obecne w naszym życiu – mówiła wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska.

O przesłaniu Chanuki przypomniał też przewodniczący Chabad Lubawicz Polska rabin Shalom Dov Ber Stambler. – Znajdując się w Sejmie, życzymy wam byście zawsze dawali z siebie wszystko dla dobra społeczeństwa – powiedział, zwracając się do parlamentarzystów. Rabin Shalom Dov Ber Stambler podkreślił też, że istotą krzewienia tolerancji jest nasze własne zachowanie, które staje się przykładem dla innych.

ChanukaSejm2015

– Aron Lewin, Izaak Schipper, Chaim Rasner, Lejb Mincberg, Noach Pryłucki. To tylko kilka nazwisk z tablicy upamiętniającej posłów na Sejm Rzeczypospolitej zamordowanych przez Niemców i Rosjan podczas drugiej wojny światowej – zauważa Piotr Kadlčík. – Zginęli, bo byli polskimi patriotami. To dobra okazja, by o nich przypomnieć.

W uroczystości w Sejmie wzięli udział przedstawiciele społeczności żydowskiej w Polsce, parlamentarzyści oraz przedstawiciele korpusu dyplomatycznego. Spotkanie zostało zorganizowane przez Chabad Lubawicz Polska.