Budynki komendantury w Bełżcu dla Muzeum

fot. Państwowe Muzeum na Majdanku/FB

Pod koniec 2015 r. Państwowe Muzeum na Majdanku przejmie od Polskich Kolei Państwowych SA działkę wraz z dwoma budynkami, które w okresie II wojny światowej były użytkowane przez komendanturę niemieckiego, nazistowskiego obozu zagłady w Bełżcu.

Obiekty wymagają generalnego remontu. W celu dokładnego określenia ich stanu technicznego, zakresu i kosztów koniecznych prac remontowo-konserwatorskich Muzeum zleci w najbliższym czasie opracowanie ekspertyzy budowlanej i dokumentacji konserwatorskiej budynków, a powołany przez dyrektora PMM zespół przygotuje program funkcjonalno-użytkowy.

Wstępny plan zakłada, że w budynku dawnej komendantury powstanie w przyszłości zaplecze edukacyjne Muzeum – Miejsca Pamięci w Bełżcu, oddziału PMM. W nowych salach seminaryjnych prowadzone będą m.in. warsztaty historyczne i lekcje muzealne dla młodzieży szkolnej z Bełżca i okolicy, a także zajęcia dla grup zagranicznych i międzynarodowe seminaria dla nauczycieli poświęcone historii i problematyce „Akcji Reinhardt”.