Suwałki upamiętniły społeczność żydowską

fot. Urząd Miasta w Suwałkach

Obelisk upamiętniający mieszkających w Suwałkach Żydów odsłonięto 22 stycznia. Pomnik stanął w miejscu synagogi zburzonej w 1956.

Obecność społeczności żydowskiej w Suwałkach ma już prawie 200-letnia historię. W 1821 roku została założona gmina żydowska, zbudowano też wtedy Wielką Synagogę przy obecnej ulicy Noniewicza. Została ona ostatecznie zburzona jako ruina w 1956 roku.

Według różnych źródeł Żydzi stanowili ok. jednej trzeciej mieszkańców Suwałk. W 1827 było ich 32 procent, w 1931 r. – ok. 34 procent.

Na obelisku umieszczono napis: “Pamięci około 5 500 przedwojennych żydowskich mieszkańców Suwałk zamordowanych w czasie II wojny światowej w wyniku eksterminacyjnej polityki okupanta niemieckiego. W tym miejscu znajdowała się synagoga zdewastowana przez Niemców.”

W budowę pomnika zaangażowali się: Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Suwałkach, Parafia Ewangelicko-Augsburskiej Trójcy Świętej w Suwałkach, Parafia Prawosławnej Wszystkich Świętych w Suwałkach, Zbór „Chrześcijańska Społeczność” Kościoła Zielonoświątkowego w Suwałkach, suwalskie Radio 5 i inicjator główny Towarzystwo Przyjaźni Izrael-Polska.