Pamiętajmy o marcu ’68. Spotkanie na Dworcu Gdańskim

Dworzec Gdański. Spotkanie pod tablicą.

8 marca o godzinie 12.00 w 48. rocznicę wydarzeń marcowych 1968 roku Fundacja Shalom zaprasza na spotkanie pod tablicą pamiątkową na Dworcu Gdańskim z cytatem Henryka Grynberga „tu więcej zostawili po sobie niż mieli”. W uroczystości co roku biorą udział przedstawiciele władz, ambasadorowie, członkowie organizacji żydowskich oraz przedstawiciele pokolenia Marca ’68 i ich rodziny oraz bliscy tych, którzy wyjechali z „dokumentem podróży” w jedną stronę.

Po uroczystości Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich – Centrum Kultury Jidysz (Plac Grzybowski 12/16) zaprasza o godz. 16.30 na film dokumentalny pt. „Dokument podróży”. Wstęp wolny, RSVP do 4 marca: sekretariat@teatr-zydowski.art.pl, 22 526 20 15.

Film dedykowany jest bratu i przyjaciołom Gołdy Tencer z pokolenia Marca ’68, a swoimi wspomnieniami dzielą się w nim: Sabina Binder Way, Waldek Cukierman, Bronek Drozdowicz i Tadeusz Łukaszewski-Keszet. Relacje te zostały nagrane w czasie zlotu zorganizowanego przez „Reunion ’68” w Naharyji w Izraelu latem 1993 roku. Scenariusz i reżyseria: Gołda Tencer i Zvi Slepon.

Spotkanie dedykowane będzie zmarłemu niedawno, 24 lutego br., bardowi pokolenia Marca ’68 Natanowi Tenenbaumowi.

– Zapraszamy wszystkich, dla których żywe są dramatyczne wydarzenia sprzed lat i zgodnych z myślą, że taka historia już nigdy nie powinna się powtórzyć – zaprasza Gołda Tencer, Dyrektor Generalna Fundacji Shalom i Teatru Żydowskiego.

Fundacja Shalom jest Strażnikiem Pamięci i miejscem spotkań tradycji ze współczesnością, miejscem, gdzie kultura żydowska wchodzi w dialog z kulturą polską. Jej najważniejszym celem, który realizuje od początku, czyli od 1987 roku, jest ocalenie od zapomnienia bogatego dziedzictwa kultury jidysz. Założycielem i dyrektorem Fundacji Shalom jest Gołda Tencer, aktorka i reżyser Teatru Żydowskiego im. Estery Rachel i Idy Kamińskich w Warszawie. Fundację współtworzyli absolwenci istniejącej niegdyś w Łodzi żydowskiej szkoły im. I.L. Pereca. Połączyła ich wyniesiona z domu miłość do tradycji żydowskiej. Fundacja Shalom organizuje kursy języka jidysz, wykłady, warsztaty, konkursy edukacyjne, spektakle teatralne i telewizyjne, wystawy plastyczne i festiwale, prowadzi również działalność wydawniczą.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!