„Aktorzy żydowscy” doceniani przez krytyków!

"Aktorzy żydowscy"; fot. Magda Hueckel

8 i 9 marca w Teatrze Żydowskim wystawiany będzie spektakl pt. „Aktorzy żydowscy”. Próbuje on sportretować grupę o niejasnym statusie, w której zarówno słowo „aktorzy” jak i „żydowscy” bywa kwestionowane. Spektakl stawia szereg pytań o status, sens i znaczenie tytułowego sformułowania. Bardziej „aktorzy” czy bardziej „żydowscy”? Panuje obiegowa opinia, że każdy z nich jest Żydem, ale prawda jest taka, że wielu z nich w momencie dołączenia do zespołu nie widziało o tej kulturze nic albo niewiele. Pochodzili z rodzin katolickich, polskich i nagle stanęli przed zadaniem wzięcia na siebie tożsamości żydowskiej. Czy odkryli w sobie fascynację czy niechęć lub może głęboko skryty antysemityzm?

Dostrzeżony i nagrodzony przez krytyków teatralnych, wymieniany w zestawieniach najlepszych spektakli 2015 roku, spektakl obecny był na festiwalach: Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy, Festiwalu Nowego Teatru w Rzeszowie oraz na Boskiej Komedii w Krakowie. Ponadto bierze udział w 22. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, organizowanym przez MKiDN oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

Za tekst „Aktorów żydowskich” Michał Buszewicz otrzymał Nagrodę dla Młodego Twórcy na 54. Rzeszowskich Spotkaniach Teatralnych – Festiwalu Nowego Teatru. Spektakl zobaczymy również na 51. Przeglądzie Teatrów Małych Form Kontrapunkt 2016 w Szczecinie w dniach 15-24 kwietnia. W konkursie weźmie udział 11 tytułów – „Aktorzy żydowscy” zmierzą się z nie lada konkurencją, m. in. Krystyną Jandą, Karoliną Gruszką czy Janem Peszkiem.

Strona www (informacje, bilety, recenzje, zdjęcia): http://www.teatr-zydowski.art.pl/spektakl/aktorzy-zydowscy
Terminy: 8, 9 marca 2016 r. (g. 19.00)
Miejsce: Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich – Centrum Kultury Jidysz, Warszawa, Plac Grzybowski 12/16
Reżyseria: Anna Smolar
Scenariusz i dramaturgia: Michał Buszewicz
Scenografia i kostiumy: Anna Met
Muzyka na żywo (perkusja): Dominika Korzeniecka
Obsada: Ryszard Kluge, Mariola Kuźnik, Joanna Rzączyńska, Izabella Rzeszowska, Małgorzata Trybalska, Jerzy Walczak
Data premiery: 29 maja 2015 r.
Czas trwania: 75 minut (bez przerwy)
Bilety online: http://www.teatr-zydowski.art.pl/