Bóżnice drewniane na ziemiach dawnej Rzeczpospolitej

Polski Instytut Studiów nad Sztuką Świata i Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zapraszają na spotkanie z okazji ukazania się książki Bramy Nieba. Bóżnice drewniane na ziemiach dawnej Rzeczypospolitej – nowego, poszerzonego wydania publikacji autorstwa Marii i Kazimierza Piechotków z 1957 oraz 1996 roku.

Gościem wydarzenia prowadzonego przez prof. Jerzego Malinowskiego będzie Maria Piechotkowa. Spotkanie towarzyszy wystawie Frank Stella i synagogi dawnej Polski, którą można oglądać do 20 czerwca 2016 roku w Muzeum POLIN.

Cykl Polish Villages Franka Stelli nie powstałby, gdyby ten amerykański artysta nie dostał w prezencie anglojęzycznego wydania książki Bóżnice drewniane Marii i Kazimierza Piechotków. Polski Instytut Studiów nad Sztuką Świata i Muzeum POLIN opublikowało właśnie poszerzone wydanie tej publikacji w języku polskim Bramy Nieba. Bóżnice drewniane na ziemiach dawnej Rzeczypospolitej oraz angielskim Heaven’s Gates. Wooden synagogues in the territories of the former Polish-Lithuanian Commonwealth.

Małżeństwo Piechotków przez wiele lat zajmowało się badaniami architektury sakralnej Żydów polskich, korzystając m.in. z materiałów zebranych w okresie międzywojennym w ramach inwentaryzacji przeprowadzanej przez Zakład Architektury Polskiej Politechniki Warszawskiej. Wspólnie dotarli do setek fotografii, dokumentów, przekrojów i planów rozproszonych w międzynarodowych archiwach i zbiorach prywatnych. Podczas spotkania uczestnicy będą mieli wyjątkową okazję wysłuchania Marii Piechotkowej, która opowie o swoich badaniach.

Książka Bramy Nieba. Bóżnice drewniane na ziemiach dawnej Rzeczypospolitej składa się z dwóch części. W pierwszej, poprzedzonej wprowadzeniem prezentującym tło historyczne, omówione zostały rozwiązania architektoniczne, konstrukcyjne i ukształtowanie wnętrza bóżnic drewnianych na ziemiach dawnej Rzeczypospolitej. Druga część, katalog, zawiera opisy, dokumentację rysunkową i fotograficzną wybranych synagog.

Obecne wydanie, przygotowane już po śmierci Kazimierza Piechotki, stało się możliwe dzięki staraniom prof. Jerzego Malinowskiego, dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także przy współpracy Instytutu Sztuki PAN i Zakładu Architektury Polskiej Politechniki Warszawskiej. Wydanie to rozpoczyna edycję wielotomowej serii Polskiego Instytutu Studiów nad Sztuką Świata i Muzeum POLIN Sztuka żydowska w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

Spotkanie poprowadzi prof. Jerzy Malinowski, prezes Polskiego Instytutu Studiów nad Sztuką Świata, profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

Termin: 17 marca, godz. 18.00, wstęp wolny.

Spotkanie towarzyszy wystawie „Frank Stella i synagogi dawnej Polski” prezentującej nie tylko niezwykłe prace nowojorskiego twórcy, ale również fascynującą historię ich powstania. Po raz pierwszy reliefy z cyklu Polskie miasteczka (Polish Villages) zestawione zostały ze źródłami inspiracji Stelli, a więc przedwojennymi zdjęciami i rysunkami pomiarowymi synagog.

Więcej informacji o wystawie: polin.pl/frank-stella-i-synagogi-dawnej-polski