Książki z Jad Waszem

“Tomickovi z okazji jego trzecich urodzin w Terezinie – 22.01.1944” – tak zatytułowany jest album czeskiego artysty Bedřicha Fritty, który stworzył kolekcję rysunków dla swego synka w getcie Theresienstadt. To jedna z pozycji, jakie w ostatnich latach wydał izraelski instytut Jad Waszem po angielsku.

Tomickovi

Mirjam Bolle mieszkała w Amsterdamie. W czasie wojny pisała listy do swego narzeczonego, przebywającego w Erec Izrael. Nigdy ich nie wysłała. Przeżyła deportację z Amsterdamu, uwięzienie w Westerbork i Bergen Belsen. Po wojnie odnalazła ukochanego, a listy schowała do szuflady. Dopiero niedawno, 98-letnia Mirjam Bolle, postanowiła podzielić się nimi ze światem. Tak powstała książka “Listy, które nigdy nie zostały wysłane”.

“Mam przeczucie, że piszę ostatni raz. W mieście trwa Akcja. Nie mogę wychodzić i zaczynam wariować” – to cytat z pamiętnika Rutki Laskier, 14-letniej mieszkanki Będzina, która opisywała swoje życie w 1943. Rutka pisała o pierwszych miłościach, przyjaźniach i zazdrości w cieniu deportacji, strachu, horroru i śmierci.

Pamiętniki, wspomnienia, albumy z wystaw, opracowane dokumenty oraz zdjęcia – jak te robione przez anonimowego niemieckiego żołnierza w Radomiu i Szydłowcu – to przykłady wydanych przez instytut Jad Waszem książek w języku angielskim.

Pełny katalog do pobrania tutaj.