Rocznica likwidacji lubelskiego getta

Fot. Tal Schwartz / Teatr NN

W nocy z 16 na 17 marca 1942 roku rozpoczęła się likwidacja getta na lubelskim Podzamczu. Wówczas odszedł pierwszy, liczący 1,4 tys. osób, transport do obozu zagłady w Bełżcu. Do połowy kwietnia 1942 roku wysłano tam ponad 26 tys. Żydów. Datę 16 marca uznaje się za początek Akcji Reinhardt – zagłady Żydów w Generalnym Gubernatorstwie.

Aby upamiętnić 74. rocznicę tych wydarzeń Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” zaprasza młodzież szkolną wraz z nauczycielami oraz mieszkańców miasta do udziału w Misterium Światła i Ciemności, symbolicznym upamiętnieniu ofiar Zagłady.

Wieczorem 16 marca 2016 (środa) od godz. 18.00 pod Bramą Grodzką będziemy odczytywać fragment listy zawierającej około 4,5 tys. nazwisk mieszkańców getta. Kulminacja wydarzenia nastąpi o godz. 18.30, kiedy na krótki czas wygaszone zostaną światła na terenie nieistniejącej dzielnicy żydowskiej.

Przed rozpoczęciem misterium, o godzinie 17:00, odbędzie się premiera książki Iwony Chmielewskiej “Dopóki niebo nie płacze”.

PROGRAM WYDARZENIA:
18.00 – Odczytanie fragmentu listy zawierającej około 4,5 tys. nazwisk mieszkańców getta.
18.30 – 18.45 – Wygaszenie świateł na terenie nieistniejącej dzielnicy żydowskiej.

Od 7 do 15 marca 2016 w Ośrodku będą się odbywać bezpłatne warsztaty edukacyjne przygotowujące młodzież do wzięcia udziału w Misterium, połączone ze zwiedzaniem wystawy „Lublin. Pamięć Miejsca” (1,5 godz.). Na prośbę Szkoły warsztaty mogą odbyć się również w innym uzgodnionym z organizatorami terminie (prosimy o kontakt i wskazani dogodnego terminu).

Szkoły zainteresowane udziałem w Misterium Światła i Ciemności oraz w warsztatach przygotowujących prosimy o kontakt do dnia 4 marca 2016 roku. Liczba grup warsztatowych jest ograniczona.

Informacje i zgłoszenia:
Bartosz Gajdzik
bartosz.gajdzik@tnn.lublin.pl
telefon: (81) 532 58 67

Ośrodek Brama Grodzka Teatr NN