Uczczą pamięć zamordowanych olimpijczyków

Tablica pamiątkowa w wiosce olimpijskiej w Monachium; fot. by High Contrast - Praca własna, CC BY 3.0 de

Przedstawiciele Brazylii i Izraela wezmą udział w ceremonii podczas tegorocznych Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro, na której uhonorowanych zostanie jedenastu Izraelczyków zamordowanych przez palestyńskich terrorystów na Igrzyskach w Monachium w 1972.

Uroczystość odbędzie się 14 sierpnia. Poprowadzą ją przedstawiciele Izraelskiego Komitetu Olimpijskiego i izraelskiego konsulatu.

Konsul honorowy Izraela w Rio, Osias Wurman, podkreśla, że jest poruszony inicjatywą Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. – Musimy przypominać światu, że zabijanie Izraelczyków nie było praktyką ograniczoną do Monachium. Obecnie samobójczy terror znów atakuje niewinnych Żydów w Ziemi Izraela.

MKOl ogłosił, że podczas ceremonii zamknięcia igrzysk odbędzie się specjalna “chwila refleksji” honorująca wszystkich zmarłych olimpijczyków. Podczas ceremonii otwarcia igrzysk nie będzie minuty ciszy.

W tym roku do Rio pojedzie 20 izraelskich sportowców. Igrzyska odbędą się od 5 do 21 sierpnia. Izraelczycy wezmą udział w olimpiadzie po raz szesnasty. Do tej pory zdobyli siedem medali: jeden złoty, jeden srebrny i pięć brązowych.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!