“Polskie obozy” – histeria czy problem?

Co Polska jako państwo powinna zrobić wobec dość często pojawiającego się zagranicą zniesławiającego określenia „polskie obozy koncentracyjne” lub „polskie obozy śmierci”?

Epitet używany w niektórych mediach czy publikacjach w odniesieniu do niemieckich, nazistowskich obozów koncentracyjnych znajdujących się w granicach okupowanej Polski, nie odnosi się – jak postulowaliby niektórzy – tylko do położenia geograficznego tych obozów, ale zdaje się sugerować, że zakładali je i zarządzali nimi Polacy. Czy takie działania są celowe? Czy świadczy to o toczącej się w kwestii pamięci o II wojnie światowej swego rodzaju bezpardonowej batalii o pamięć?

Czy sytuacja w której prezydent USA Barack Obama podczas uroczystości nadania „Medalu Wolności” Janowi Karskiemu „przejęzycza” się mówiąc o „polskich obozach śmierci”, nie powinna być dla nas ostatecznym dzwonkiem alarmowym?

Termin „polskie obozy koncentracyjne” pojawia się również i to coraz częściej w prasie niemieckiej. W tytułach takich jak „Der Spiegel”, „Bild”, „Der Tagesspiegel”, „Stern”, „Die Welt” – czy Polska winna wytaczać tym gazetom procesy o zniesławienie? Czy wciąż powracające w przestrzeni publicznej tego typu określenia nie są też widomym znakiem mizernej polityki historycznej prowadzonej przez nasz kraj? Jak w takim razie miałaby wyglądać, coraz głośniej postulowana obecnie, ofensywna polityka pamięci?

A może takie działania nie są potrzebne? Może Polska ulega swego rodzaju histerii na tym punkcie i najlepszą reakcją jest spokój. Czy rację mają ci, którzy twierdzą, że mimo „głośnych przypadków” skala tego zjawiska jest marginalna, a Polska ostro reagując, toczy w gruncie rzeczy zastępcze spory, podczas gdy prawdziwy problem naszego wizerunku w świecie leży, gdzie indziej – przede wszystkim „tu i teraz”?

W dyskusji udział wezmą:
dr Dominika Kozłowska – filozof, publicystka, redaktor naczelna miesięcznika „Znak”
prof. Antoni Dudek – historyk, politolog, Instytut Pamięci Narodowej
Konstanty Gebert – psycholog, tłumacz, dziennikarz, publicysta „Gazety Wyborczej”
Dawid Wildstein – dziennikarz i reporter, szef publicystyki w TVP Info, wicenaczelny kwartalnika „Fronda lux”

Prowadzenie:
dr Mikołaj Mirowski – historyk i publicysta, Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, współpracownik „Liberté!” i Forum Żydów Polskich.

31.03.2016 (czwartek), godz. 18:30, Audytorium Jana Nowaka-Jeziorańskiego w Muzeum Powstania Warszawskiego. Wstęp wolny.