The Krasnals o Żydach

Galeria Fibak (Warszawa, Krakowskie Przedmieście 5) zaprasza na wernisaż prac The Krasnals pt. “Jews/Żydzi”.

THE KRASNALS

Jews/Żydzi

13 maja – 4 czerwca 2016

Wernisaż 13 maja 2016, godz. 18.00

Wystawa Jews/Żydzi grupy The Krasnals to seria kilkudziesięciu portretów znanych postaci historycznych i fikcyjnych pochodzenia żydowskiego. Każda scena zaczerpnięta została z filmów kina europejskiego i amerykańskiego – są to zatem portrety aktorów wcielających się w role Żydów.

Cykl ten jest swego rodzaju odpowiedzią na pracę Piotra Uklańskiego Naziści, który w 2000 roku pokazał 164 fotografie aktorów grających właśnie nazistów. Bohaterami obrazów The Krasnal będą postaci z takich filmów jak m.in. Pianista, Ida, Wilk z Wall Street, Bękarty wojny czy The Social Network. Zobaczymy całe spektrum charakterów, postaw i ról, jakie osoby żydowskiego pochodzenia odgrywały i odgrywają w historii i społeczeństwie. Od ofiary zbrodni, przez wybitnych artystów po ludzi sukcesu.

Zapośredniczone ujęcie prowokuje pewne zamieszanie. Okazuje się, jak łatwo scalamy aktora z postacią, którą gra. Nawet jeśli znamy oblicze pierwowzoru i tak iluzja zbudowana przez kreacje aktorską, ekran kinowy i całą otoczkę marketingowa towarzyszącą filmowi wygrywa w naszych głowach z prawdą. Nieustanna gra pozorów, lawirowanie między fikcją a rzeczywistością jest przecież tym, co stanowi o silę pop-kultury i przyciąga jej zarówno świadomych, jak i nieświadomych odbiorców.

Celem pokazu The Krasnals jest wywołanie właśnie tego zamieszania i lekkiej konsternacji u widza, który będzie musiał odpowiedzieć na pytanie, kto w rzeczywistości jest kim.

THE KRASNALS – polska grupa artystyczna powstała w kwietniu 2008 r. Jej członkowie pozostają anonimowi. Ich działania, oparte na prowokacji, są reakcją na aktualną sytuację społeczno-polityczno oraz stanowią krytyczny komentarz do realiów panujących w świecie sztuki. Często parafrazują prace sławnych artystów np. Wilhelma Sasnala, Piotra Uklańskiego czy Mirosława Bałki.